Mérlegre tettük a művészetet – találd ki, hogy mennyi!
Három fiatal költő volt a Kontűr vendége: Nagy Katával, Horváth Benjivel és Tolvaj Zoltánnal, a JAK-sorozatban megjelent köteteikről beszélgettünk. A műsor második felében a kolozsvári Magyar Színházi Intézet harmadéveseinek vizsgaelőadásával foglalkozunk. Az is kiderül, hogy mit gondolnak a végzősök színházról, színjátszásról.
Nagy Kata, Horváth Benji és Tolvaj Zoltán kötete szinte egymás után jelent meg a JAK-füzetek sorozatban Nagy Kata könyve, az Inkognitóablak tíz év verstermését tartalmazza, ennek körülbelül a fele jelent meg különböző felületeken. A címadó vers a véghajrában született, és tette fel az i-re a pontot.
A halál motívuma visszatérő elem Horváth Benji Az amnézia útja című kötetében. A szerző szerint egyébként soha nincs kész a vers, ennek ellenére abba lehet hagyni a szerkesztést, sőt, jó abbahagyni.
Tolvaj Zoltán esetében Balajthy Ágnes és Borsik Miklós szerkesztők közel ötszáz oldalnyi szövegáradatból választották ki a Fantomiker anyagát. De vajon miért érzi úgy a szerző, hogy a másnaposság a legolcsóbb drog? Erre is kerestük a választ.
A BBTE Magyar Színházi Intézetének harmadéveseit Mennyi? című vizsgaelőadásuk apropóján kaptuk mikrofonvégre. És kiderült, hogy jól tettük, hiszen nem csupán az előadás kulisszatitkaiból „csenhettünk el” párat, hanem olyan kérdésekben is választ kaptunk, hogy hogyan képzelik el a fiatal színisek leendő szakmájukat. Például nem mindenkinek az álma, hogy kőszínházi színész legyen. A Mennyi?-t Hatházi András rendezte, viszont abszolút közös munka, saját szövegeken és részben improvizációin alapszik. Az előadás után Balogh Dorottyával, Csont Noémivel, Erdei Emesével, Matola Norberttel, Vári Viviennel és Hatházi András rendezővel beszélgettünk.
Szerkesztők: Kristály Bea, Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2017 március 17, 15:47