Sajtóklub: Az erdélyi magyar sportsajtó (h)őskora és legendái
„1886-87-ben már volt egy próbálkozás, megjelent egy sportlap rövid ideig Kolozsváron. Működött egy sportélclap, s egy kis atlétikai szaklap is… Békéssy Károly a kolozsvári sportélet és újságírás egyik legérdekesebb személyisége. Az általa szerkesztett lap néhány példánya megtekinthető az Egyetemi Könyvárban… A polgári élet alapvető kelléke volt az újság. Minden polgárnak megvolt a saját kávéháza, ahol megtalálhatók voltak a különféle lapok, sportszaklapok is. Kolozsváron 1872-től a legdivatosabb sport a korcsolyázás volt, aztán később az atlétika következett, a kerékpározás, később a labdarúgás is teret hódított.”
Az április 12-i élő Sajtóklubban dr. Killyéni András Ezüstgerely-díjas sporttörténésszel az erdélyi és kolozsvári sportsajtó múltjáról beszélgettünk, (h)őskorát és elfeledett legendáit is megidéztük. Kiderült, hogy kezdetben neves sportolóink írták a szakcikkeket a napi- és hetilapokba, aztán pedig a sportszaklapokba is, amelyek eleinte a különféle sportegyesületek „háza táján” alakultak, s többnyire rövid életű időszaki kiadványok voltak.
A „kultúrtörténeti kuriózumok” sokaságából csak kettőt emelünk ki:
Fontos pillanat a kolozsvári sporttörténet, ezen belül a sportfotózás számára az 1896-os esztendő. Ekkor érkezett Kolozsvárra Vermes Lajos, a kor híres sportagitátora, aki a Ferenc József Tudományegyetem vívómestere lett…
1943-ban Kolozsváron lépett pályára az akkor még nagyon fiatal Puskás Öcsi… a mérkőzésről az egyik kolozsvári iskolai lapba tudósítást írt az akkor szintén tizenéves László Ferenc, a későbbi neves sportújságíró, „Frici bácsi”, a Kolozsvári Rádió egykori sportszerkesztője…
A lejátszóra kattintva a műsor rövidített-szerkesztett változatát hallgathatják meg. (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2017 április 13, 11:27