Szemben a melegekkel szembeni előítéletekkel
Sokan úgy vélik, a homoszexualitás félkegyelmű mazochisták perverz hóbortja, akiket csak a szex érdekel.
A romániai társadalom jelentős hányada a homoszexualitásról a templomban hall. Az egyház álláspontja szerint a homoszexualitás döntés kérdése és aki ezt „műveli”, az nem akarja közel engedni magához Istent. A valóságban valaki vagy meleg, vagy sem, vagy így születik, vagy nem, csak arról dönthet, hogy felvállalja-e vagy sem. Különben ki lenne az az idióta, aki az ezzel járó kirekesztést választja?!
Május 17-e homofóbia és transzfóbia elleni világnap. 1990-ben az Egészségügyi Világszervezet ezen a napon törölte a homoszexualitást a Betegségek Nemzetközi Osztályozásából. A homofóbia idegenkedés a homoszexualitástól, a homoszexuálisokkal szembeni ellenérzések, a hátrányos megkülönböztetés általános megnevezése. Az Európai Unióban a hátrányos megkülönböztetést több nemzetközi egyezmény és számos ország alkotmánya, törvényei tiltják. Bulgária, Románia, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Lettország még nem rendezte a melegek jogviszonyait.
Romániában a melegházasság tiltásáról szóló alkotmánymódosító kezdeményezésről tavaly július 20-án az Alkotmánybíróság kimondta: megfelel a formai követelményeknek. Ezért, ha a parlament rábólint, az államfő kiírhatja a népszavazást arról, hogy az alaptörvényben házasulandó felek helyett férfi és nő házasságáról legyen szó és a családot egy férfi és egy nő önkéntes elhatározással létrehozott házasságaként határozzák meg. 2016 elején a “Koalíció a családért” elnevezésű civil szervezet kezdeményezésére 3 millióan látták el kézjegyükkel azt a petíciót, amely az alkotmány módosítását szorgalmazza. Idén május 9-én a képviselőház 232 mellette, 22 ellene vokssal és 13 tartózkodással megszavazta az alkotmánymódosítás-kezdeményezést. Sok széleslátókörű hazai értelmiségi szerint ez a lépés messze visszaveti az időben Romániát, a visszaélés eszköze, szavazatvadászat. A tolerancia hiányát a tájékozatlanság szüli. Az alkotmánymódosítás megmutatja a világnak, hogy kik vagyunk: intoleráns, civilizációtól fényévnyire levő társadalom.
A kirekesztésnek hagyománya van, ez más, kisebbséggel kapcsolatos helyzetekben is megnyilvánul.
Egyáltalán, ha olyan kérdésekben akarnak dönteni, amelyek emberek életét érinti, akkor kérdezzék meg azt is, akinek az életéről döntenek.
A párommal ott vagyunk egymásnak, de a környezetünkben senki nincs, akivel ezt meg tudnánk beszélni.
Tegyünk úgy, mintha nem létezne!
– mondják beszélgetőtársaink. Érintettekkel: Ildikóval, Kingával és Nórával gondolkodunk a másságról, arról, hogy hogyan érzik magukat, hogyan élnek.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2017 május 17, 13:17 / actualizat: 2020 augusztus 6, 8:50