Gólyagyűrűzés Kolozs megyében
Meggyűrűzték a Kolozs megyei kis gólyákat. Az Apáthy István Egyesület, a BBTE Biológia-Geológia Karával és az Electrica áramszolgáltatóval együttműködve gyűrűzött fehérgólya-fiókákat.
A madarak jelölése egyrészt tudományos célú (vonulási útvonalak követése, mortalitási arányok megállapítása, helyhűség vizsgálata), de egyben nevelési célú is, hiszen lehetőség nyílt a helyi lakosok, gyerekek részvételére. Az eseménysorozat Magyarfenesen kezdődött, ahol a webkamerával ellátott fészek történéseit márciustól élőben lehetett követni a clujbird.ro oldalon.
Szabó D. Zoltán ornitológus elmondta:
„A gólyák egyedi jelölése a nyomonkövetésüket szolgálja, ez a vonulásra vonatkozik részben, részben pedig a visszatérésükkor tudjuk követni, hogy hová telepednek le ezek a kis gólyák. Olyan gyűrűket használunk, amelyeket távcsővel, fotógéppel is le lehet olvasni, lehet rögzíteni, úgyhogy nem kell a madárnak feltétlenül elpusztulnia ahhoz, hogy láthassuk, hogy mi a jelölése.”
Kolozs megyében ez volt a második alkalom, hogy gólyákat jelöltek. El kell telni három-négy évnek, amíg visszajönnek ezek a fiókák. Arra kíváncsiak, hogy a most meggyűrűzött fiókák hova szóródnak szét, hova jönnek vissza költeni. Védelem szempontjából azt is fontos tudni, hogyan pusztulnak el. A mortalitás fiatalkorban magas, akár a 80%-ot is elérheti. A nem természetes halálozást, például a villanydrótnak való ütközést adott esetben ki lehet védeni, lehet ellene tenni valamit.
A gyűrűzés Oláhlétán, Csürülyén, Szelicsén, Magyarszilváson, Pusztaszentkirályon és Magyarpeterden folytatódott.
Összeállította: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2017 június 28, 15:05