Pantomimmel az erőszak ellen
Mindannyian hajlamosak vagyunk erőszakra, attól a pillanattól kezdve, hogy egy nálunk gyengébbel találkozunk. Csupán neveltetésünk kérdése, hogy agresszorokká válunk-e.
Beszélgetéssel egybekötött előadásával hívja fel a figyelmet az erőszak elleni állásfoglalás fontosságára a Pufi Színház.
„Néha meg kell szólalni. Néha igenis fel kell vállalni életeket, ügyeket, főként a sajátunkat. Így lesz az egyedüllétből, a hétköznapok szürke némajátékából igazán felszabadító csapatjáték.” – olvasható a Pufi Színház MimeBassCover című produkciójának felhívásában. De hogyan lehet beszélni erőszakról, bántalmazásról, visszaélésekről? Sokszor tapasztaljuk, hogy hiába mindennapos ez a köztünk élő probléma, nincsenek szavaink hozzá, nem tudjuk, mit, hogyan mondjunk. Ebben a környezetben a színház egy szótlan műfaja, a pantomim adja a kezdő löketet.
Bajka-Barabás Réka, a Pufi Színház alapítója már több éve tart nevelő jellegű előadásokat iskolákban. A munkája során felmerült egyik szomorú eset azonban arra ösztönözte, hogy kilépjen megszokott közegéből, és saját művészi eszközeit megragadva próbáljon a figyelem középpontjába állítani egy olyan témát, amiről nehezen tudunk beszélni. A MimeBassCover, amelynek bemutatóját a kolozsvári Reactor székhelyén tartották, elindított egy párbeszédet: az előadást ugyanis beszélgetés követte, amelyen részt vett László Éva pszichológus, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem adjunktusa, aki 1999-től dolgozik az áldozatsegítés területén. Ugyanakkor Mihaela Săsărman színházi nevelési szakember is közreműködött, aki börtönökben erőszaktevőknek és szexuális agresszoroknak vezet változást elősegítő programokat.
Mindannyian hajlamosak vagyunk erőszakra, attól a pillanattól kezdve, hogy egy nálunk gyengébbel találkozunk. Csupán neveltetésünk kérdése, hogy agresszorokká válunk-e. Nem szabad elfogadnunk a környezetünkben történő visszaéléseket, szót kell emelnünk ellenük. Bajka-Barabás Réka először az áldozatokon szeretett volna segíteni az előadással. De később rájött, elszenvedőként nagyon nehéz felvállalni, hogy valaki ellen erőszakos tettet követtek el. A színész szerint ez az előadás egy kezdeti lépés, hogy senki ne fogadja el a tényt, hogy egy ilyen eset rendben lenne.
A továbbiakban Bajka-Barabás Rékával beszélgetünk.
Összeállította: Kristály Bea
Fénykép: a Pufi Színház Facebook-oldala.
Szerkesztő: kristalybea, 2017 július 12, 16:36