A „lelkiző” sajtó – Sajtóklub a konyhapszichológiáról
Nem hasznos, nem is ártalmatlan, hanem többnyire káros – Vargha Jenő László pszichológussal tiszta vizet öntöttünk a konyhapszichológia „poharába”.
„Manapság az esetek viszonylag kis százalékában komoly szakemberek azok, akik tanácsot nyújtanak. Sokan teljesen híjával vannak bármilyen felkészültségnek, mások összeolvastak pszichológiai ponyvairodalmat, forrásaik a lehető legbizonytalanabbak. Különösen amikor olyan tanácsokat árulnak arany igazságként, amelyek egyértelműen ellentmondanak annak, amit ma a pszichológiában, pszichiátriában az adott témán belül tudunk.” (Vargha Jenő-László)
Vargha Jenő-László pszichológussal, pszichoterapeutával, egyetemi oktatóval a mind jobban elbulvárosodó lapok, magazinok, kereskedelmi rádió- és tévéműsorok, internetes portálok lélektani rovatainak kártékony, lélek- és személyiségromboló hatásáról beszélgettünk az augusztus 2-i élő Sajtóklubban.
Vendégemet többek közt arról faggattam, hol ér véget a felelőtlen dilettantizmus, és hol kezdődik a szakszerű tanácsadás? Milyen hatással vannak ránk a konyhapszichológiai sémák, dogmák, a tudás látszatát nyújtó jellemzések, értékelések, tanácsok? Miért veszélyes a „keep smiling” életfilozófia?
Csakugyan jó az, ha elkerüljük a konfliktusokat, a negatív érzelmeket, emóciókat az úgynevezett „pozitív gondolkodás” jegyében? Miben tér el a pozitív gondolkodás konyhapszichológiai imperatívusza, változata a pozitív pszichológia tudományosan megalapozott terápiás módszerétől?
A lejátszóra kattintva a műsor rövidített-szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2017 augusztus 3, 11:01 / actualizat: 2017 szeptember 10, 21:51