Jóbarát, ha csupa tüske…
„… ha megszelidítesz, megfényesednék tőle az életem. Lépések neszét hallanám, amely az összes többi lépés neszétől különböznék. A többi lépés arra késztet, hogy a föld alá bújjak. A tiéd, mint valami muzsika, előcsalna a lyukamból.” (Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg)
Az idézet történetesen egy rókától származik. Ezúttal azonban arról lesz szó, milyen látványosan igaz egy takaros, hús-vér, szuszogó-szimatoló tüskevárra is! Aki – ha „megszelidíted” – a világon egyedül csak neked nem húzza össze magát szúrós gombóccá…
A fehérhasú törpesün eszményi házikedvenc lehet, ha nyitottak vagyunk a műfajra. Értelmes, viszonylag sokat él, főleg egy egérkéhez, hörcsöghöz, vagy akár tengerimalachoz képest.
Grabán Zsolt-Attila kisállattenyésztő (egyebek mellett) és állatbarát Magyarországon ismerkedett meg a szúrós törpökkel. „Abban a pillanatban úgy döntöttem, hogy nekem is kell süni” mesélte beszélgetésünk előzmények fejezetében. Rövidesen be is szerezte saját első példányait, azóta eléggé népes törpesün állománnyal büszkélkedhet, továbbá megfelelő ismeretekkel a fajta tartását illetően.
„FELDOBJA A NAPOD” – KEDVCSINÁLÓ
Mit kell tudnia annak, aki sünit hoz(na) a családba? Lehet-e kommunikálni az állatkákkal és kiknek ajánlott ez a választás? Dióhéjban elmondja nekünk Grabán Zsolt-Attila.
„Kis háziállatként valóban bármelyik háztartásba ajánlandó. 450-650 grammos kis állatkák ivarérett korban, különböző színkombinációk vannak […] Az átlag életkilátás az olyan 8-10 év. […] Kedves állatok és valójában ugye éjszakai állatok, de attól arrafelé minden egyes állatnak megvan a személyisége. Kis kortól akár mi is be tudunk segíteni abban, hogy legyen inkább családcentrikus.”
TECHNIKAI RÉSZLETEK
No, ezekben nincs sok rejtőzködési helye az ördögnek… Lakhelyét illető igényei rugalmasak (tömbházban is tartható), de persze nála is tiszteletben kell tartani a my house is my castle alapelvet. Legalábbis intim szféráját és lakhelydekorációs elképzeléseit illetően 🙂
„Rendezzük be neki a kuckót, amennyiben ő bármit nem talál a helyén, azt így is, úgy is meg fogja fogni és ki fogja vinni a kuckóból, és amit úgy gondol, hogy be kell vinni, azt be fogja vinni. […] ha bennehagyunk rongyokat s nem tetszik, meg fogja fogni és kihozza, ha kintről valamit be kell vigyen, akkor akár még a vizestálát is be tudja vinni, úgy ahogy van, üresen, mert ő azt szereti.”
Egy lehetséges ketrec és kuckóelrendezés (ne feledjük, ahány süni annyi preferencia!):
A KOMMUNIKÁCIÓ REJTELMEI (HA NEM ELÉGGÉ ZENGENÉNEK)
A nagy feladat: megtalálni azt a közeledési módot, amely állatkánk biztonságérzetét megerősíti. Hogy veszi-e a lapot egy cirógatott süni? Hát persze, hogy persze 🙂 !
„Mindenképpen – véleményem szerint – ahhoz, hogy egy süni megnyíljon, fiatal korban kell magunkhoz venni és minél többet kell vele foglalkozni az első időszakban, egy évben, egy és fél évben! Amíg tényleg megszokja azt, hogy akkor mi azért vagyunk ott, hogy együtt legyünk s nem azért, hogy valami történjen vele vagy valami rossz dolgot csinálnánk neki.”
MENÜ-ÁRNYALATOK
A kutya néha legel, bár szervízkönyve szerint húsevő. A macska szintén. Na és a sün (pláne ha fehérhasú és törpe)?
EPILÓGUS HELYETT – A SÜNMENTÉS FORTÉLYAI
Grabán Zsolt-Attilát nem pusztán csak afrikai törpesünök tenyésztőjeként, hanem bajba jutott, honi, teljes léptékű sünök alkalmi megmentőjeként is ismerik. Ha kíváncsiak arra, milyen és mennyi tej adható egy sünbébinek meg nem utolsó sorban hogyan, itt a nagy alkalom, hallgassák meg Zsoltot, aki nem hallomásból tudja…
fotók: Grabán Zsolt-Attila
videók: youtube
web-cikk, interjú: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2017 augusztus 7, 16:38 / actualizat: 2020 július 5, 18:57