Kelet és nyugat kovásznai szőttesei Szatmáron
A csend szövője. Ezzel a címmel nyílt kiállítás a 16. Partiumi Magyar Napokon Gazdáné Olosz Ella (1937–1993) textilművész alkotásaiból.
A Szatmár Megyei Múzeum Vasile Lucaciu / Árpád-utcai épületének három földszinti terme ad otthont szeptember közepéig a tárlatnak, amelyen elsősorban családi és más magán-gyűjteményekből származó szőtteseket állítanak ki. Alkotójuk idén lenne 80 éves. Műveiből állandó kiállítás látogatható Kovásznán.
Kezdetben „szőtt, amiből tudott” – mondja a család, amelynek több tagja is részt vett a kiállítás megnyitóján –, talán így került a fűzfavessző, a sztaniol és a kecskeszőr az első munkákba. Később, amikor sikerült anyagilag is megállapodni, a gyapjúszőttesek kerültek túlsúlyba, sajátos technikákat alkalmazva. Munkáiban ötvözi nem csak az anyagokat, de a Kelet és a Nyugat szövési technikáit is. Ezeket tanulmányútjai során sajátította el és fejlesztette tovább – mondta el a megnyitón a művész férje, alkotásában támogatója, Gazda József. Őt arról is faggattuk, hogy hogyan sikerült kijutni Nyugatra, illetve Keletre, a szönyegszövés – és általában a szövés – hazájába, ahonnan például az ikat-technikát hazahozta Gazdáné Olosz Ella, hogy itthon továbbfejlessze. Kiderült: ebben is férje segítette, illtve művészete, no meg a szerencse, egy miniszter személyében megtestesülve.
Az Aranykapu Kulturális Egyesület által szervezett kiállítás megnyitóján jelen volt Galánfi András, a magyarországi Nádudvari Kézműves Iskola fafaragója, aki 45 éve a népművészet ismerője, tehát szakértő szemmel értékelte a munkákat. Tömören előbb így:
„Ez megrázó, ami itt van.”
A bel- és külföldön elsajátított technikák továbbfejlesztése azt is jelentette, hogy a (boltban?) készen kapható felszerelés nem felelt meg minden munkához. Ilyenkor jutott igen fontos szerephez a művész testvére, Olosz Ferenc. Két elismert művész lánytestvér között, ő Satmárnémetiben tanár: matematikus! Hogy fér ez össze egy családban?
Olosz Ferenc tanítványai – Nezezon Enikő és Stier Péter – hozták el a szőttes-kiállítást Szatmárnémetibe.
„Mérnöki pontossággal kiszámolta, hogy milyen hosszú legyen a gyapjúszál, és a degradé-fonalat maga festette. Ez lehet az egyik oka korai halálának, hiszen tüdőrákban halt meg. A másik tényező, hogy a csernobili atomkatasztrófa után gyakran járt Moldvába, gyapjút felvásárolni.” – mondja a művész testvére, aki maga esztergálta a szükséges eszközöket a minél jobb és könnyebb munkához.
A Gazdáné Olosz Ella műveit bemutató kiállítás szeptember közepéig látogatható Szatmárnémetiben, a Szatmár Megyei Múzeum néprajzi kiállításának is otthont adó részlegen, a Vasile Lucaciu/Árpád utcai épület földszinti termeiben.
Szerkesztő-riporter: Rácz Éva
Fotó: PMN sajtóiroda, PMN közösségi oldala
Szerkesztő: racz.eva, 2017 augusztus 23, 14:29