Fogadkozásokkal zárult a New York-i klímacsúcs
Az amerikai elnök felszólalásában azt kérte, hogy kössenek ambiciózus nemzetközi megállapodást az éghajlatváltozás ellen. Barack Obama, Kína nevében is bejelentette, hogy a két legnagyobb szén-dioxid-kibocsátónak vezető szerepet kell vállalni a küzdelemben. Az Egyesült Államok 2020 végére tizenhét százalékkal csökkentené kibocsátását a 2005-ös szinthez képest.
A New Yorkban szervezett klímacsúcson 120 államfő hangsúlyozta a klímaváltozás elleni azonnali intézkedések fontosságát. Korodi Attila környezetvédelmi miniszter, az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlésének alelnöke bemutatta Románia klímaváltozási stratégiáját, illetve az eddig elért eredményeket. Korodi Attila szerint Románia mindig nagyon komolyan vette a klímaváltozást, és az ellene folytatott harcot és 2001-ben elsőként ratifikálta a Kyotói egyezményt, amellyel arra kötelezte magát, hogy 1989-hez képest 8 százalékkal csökkenti az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátást. A miniszter kiemelte, hogy a 2012-es adatok alapján Románia 58 százalékkal csökkentette az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátást és ma már az ország teljes energiafogyasztásának csaknem negyede megújuló energiaforrásokból származik.
Jelentős anyagi támogatást kapnak azok a szegény országok, amelyek vállalják az erdőirtás gyakorlatának beszüntetését – jelentette be a brit kormány. Az erdők védelméről szóló nyilatkozatot több mint harminc ország írta alá. Az aláírók között szereplő Nagy-Britannia, Németország és Norvégia mintegy húsz új program finanszírozása révén fog pénzt biztosítani az erdőirtás mértékét csökkentő országoknak a következő néhány évben.
mvr, mti, közl.