„Mosolygós” zongoramuzsika
Jó volt hallgatni a Mestert és a tanítványt, és jó volt elbeszélgetni velük. Boros Misi és Bogányi Gergely rendkívüli koncertjén jártunk.
Ahogyan mondani szokták, éppen csak a csilláron nem lógtak az Egyetemiek Háza koncerttermében azon a rendkívüli hangversenyen, amelynek két sztárvendége is volt: a fiatal tehetséggel, Boros Misivel ugyanis meglepetésvendégként mentora, Bogányi Gergely zongoraművész is fellépett.
Első pillanattól az utolsóig érezhető volt, hogy a két előadó, a Mester és a tanítvány, Bogányi Gergely és Boros Misi örömmel lépett fel Kolozsváron. A koncert az együtt muzsikálás önfeledt örömét, felszabadult élvezetét sugározta a hallgatóság felé.
Az érdeklődés természetesen óriási volt, az Egyetemiek házában kezdés előtt pár perccel már gyakorlatilag lehetetlenség volt helyet találni. Ez igazán nem csoda, hiszen ez a rendkívüli hangverseny vitathatatlanul egyik fénypontja volt a Kolozsvári Magyar Napok komolyzenei eseménysorának.
Bogányi Gergely jelenleg mestere, Boros Misinek, aki mentora közreműködésének köszönhetően kapott az elmúlt hónapban egy Bösendorfer koncertzongorát. Ugyanakkor Bogányi hosszú távon muzsikuspartnere is kis pártfogoltjának, hiszen a kolozsvári koncert egy közös programsorozat kezdetét is jelentette: augusztus 20-án a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon léptek fel együtt, december 6-án pedig a MÜPA-ban adnak majd közös koncertet a Mester és tanítvány program keretében. Gondolataik a riportert és zenekedvelőt is meggyőzik arról, hogy az igazi nagy művészek életkortól függetlenül kedves és szerény egyéniségek.
„A sok koncert miatt felnőttesnek kell lenni”
Boros Misi most is éppen olyan felszabadult és mosolygós, mint volt, amikor 2014-ben, a Virtuózok legfiatalabb korosztályának győztesekén „berobbant” a zenei életbe. Láthatóan élvezi, hogy lényegében már éli a zongoraművészi életformát, hogy sokat koncertezhet, a fellépésekkel járó felelősséggel együtt: nemrég például három hét erdélyi vakáció alatt száz óránál is többet gyakorolt, de azért a pingpongozás is belefért a programba. A nagysikerű kolozsvári fellépés után Misi elmondta, hogy mostanában jó komoly darabokon dolgozik, a Chopin f-moll zongoraversenyt már sokfelé játssza, és Schubert hatalmas B-dúr szonátája is felkerült a repertoárjára. Nagyon megszerette például Párizst, de örömmel jött Kolozsvárra iş tetszett neki az itteni koncertterem és a zongora is. Fontosnak tartja, hogy a koncerttel segíthet a Nyilas Misi Alapítvány egy szerény körülmények között élő, de kiemelten tehetséges erdélyi magyar fiatalnak zenei tanulmányaiban.
„Jót tett mindenkinek a kolozsvári koncert”
Jót tett a zenének, az előadóknak, a magyar közösségnek és a közönségnek is– mondja Bogányi Gergely. A Kossuth-, Liszt-, és Príma-díjas zongoraművészt igazából nem kell bemutatni: a kolozsvári zenekedvelők nemrégiben találkozhattak is vele, azon az emlékezetes estén, amelyen világhíres kreációját, a „csodazongorát” mutatta be, illetve szólaltatta meg a Magyar Operában. Bogányi Gergely a mester felelősségét, a tanítványra való „mély odafigyelés” fontosságát hangsúlyozta. Hatalmas bizalma van Misiben, s úgy véli: ha a zenében egy húron pendülnek az előadók, akkor eltűnnek a korkülönbségek. Azt is őszintén elárulta ugyanakkor, hogy a „csodazongora” után más hangszer már nem simul olyan könnyen a művész ujjai alá, a „barátságos” csodahangszertől nem könnyű visszatérni még a legjobb koncertzongorához sem.
Boros Misi és Bogányi Gergely rendkívüli koncertjét a a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Tagozata szervezte a 8. Kolozsvári Magyar Napok keretében. Örültünk, hogy nemcsak a magyar szakosok harmadik nagytalálkozóját, hanem a kolozsvári zenekedvelők délutánját is megszépítette.
Szerkesztő-riporter: Benkő Judit
Fotók: Kolozsvári Magyar Napok
Szerkesztő: benko, 2017 augusztus 31, 23:25 / actualizat: 2017 szeptember 1, 10:30