Babfasírt
Paszuly, bab, fuszulyka – mindegy minek nevezzük, abban megegyezhetünk, hogy ez az emberiség egyik legrégebbi tápláléka.
Az első babültetvények 6 ezer évvel ezelőtt jelentek meg Amerikában. Peruban és Mexikóban régészeti leletek bizonyítják, hogy már akkor fogyasztották. Az egyiptomi fáraók sírjaiba is helyeztek paszulyt, hogy a nagyhatalmú megfelelő ellátásban részesüljön a túlvilágon is. Európába Kolumbusz révén került. A szárazbab igen gazdag rostban és fehérjében, könnyen eltartható. Jótékonyan hat a koleszterinszintre. Vasat, folsavat, B-vitaminokat tartalmaz. A vegetáriánus táplálkozás egyik alapeleme. A szárazbabhoz a legjobban a zöld fűszerek illenek: zsálya, rozmaring, kakukkfű, babérlevél vagy borsikafű. A paszulyt nagyon sokféleképpen lehet fogyasztani. Főzhetünk belőle levest, főzeléket, készíthetünk salátát. Főzés közben ne adjunk hozzá sót vagy ecetet, citromot, esetleg bort, mivel ezektől a bab nehezebben puhul, megnöveli a főzési időt. A sót, citromot és a többi ízesítőt csak akkor adjuk a babhoz, amikor már majdnem elkészült.
Babfasírt: fél kiló szárazbab, 1 tojás, 1 szelet kenyér, 4 cikk fokhagyma, zsemlemorzsa, kevés tárkony, só, bors, pirospaprika, liszt, olaj.
A paszulyt megfőzzük, ledaráljuk vagy botmixerrel pürésítjük. A beáztatott kenyeret kinyomkodjuk és babpüréhez adjuk. A masszát jól összedolgozzuk az áttört fokhagymával és a többi fűszerrel. Ha túl lágy, szórjunk belé zsemlemorzsát. Korongokat vagy golyókat formázunk belőle, lisztbe forgatjuk, és forró olajban megsütjük. Savanyúsággal tálaljuk. Jó étvágyat kívánok!
Szerkesztő: deak.gyongyi, 2015 január 21, 10:06