Egy könyvremek kulisszatitkai – tíz évet töltött a Kincses Képeskönyv sorozat
A képzeletbeli kamerát, amelynek révén az alkotók látják és a nagyközönség számára is láthatóvá teszik a különböző városokat, az elmúlt tíz esztendő fölé helyezzük.
Zágoni Balázs: Elég nagyot durrant a Kolozsvár, akkor a Duna tévétől a bukaresti tévéig sokfelé hívtak bennünket. Nagyon szép bemutató volt Budapesten, a Magyar Kultúra Házában, ami viszont nem überelte a visegrádit: egy királyi palotában kiállítani és könyvbemutatót tartani, ahol korábban Luxemburgi Zsigmond és maga Mátyás király sétált föl-alá, nos, azt nehéz bármivel felülmúlni. Néha azon is múlik a sorozat iránti médiaérdeklődés, hogy egy szemfüles újságíró felfigyel rá. Tény, hogy általában van egy pillanat, amikor újra és újra bejut a köztudatba, de nincs receptünk, hogy ezt miként érdemes művelni. Néha jobban, máskor kevésbé jól sikerült.
Jánosi Andrea: A Kolozsvár-kötetben van egy kutya, aki többször visszatér. Ezt a kedves jószágot, egyik barátom kutyáját egyszer vendégül láttam, és nagyon megszerettem őt. Teljesen spontán módon döntöttem úgy, hogy megfestem. Ha a gazdája kér meg erre, valószínűleg nem került volna be a könyvbe. Annyi ismerősöm van már, nagyváradiak, sepsiszentgyörgyiek, csíkszeredaiak, ha én most elhatározom, hogy valakit megfestek, megrajzolok, akkor abból csak harag lesz, mert hát a másikat miért nem… Ennek ellenére elkerülni sem akarom: ha éjjel 2-3 órakor, ecsettel a kezemben eszembe jut, hogy ez vagy az milyen jól nézne ki az adott felületen, akkor oda kerül. Ha nem, nem. Egyik alkalommal jelentkezett valaki, hogy felismerte magát a könyvben. Furcsa volt, mert én nem tudtam róla, hogy megfestettem volna.
Zágoni Bálint: Mindig eléggé rugalmasak voltunk: annak ellenére, hogy adott egy szerkezet, ami magában foglalja a hosszabb összefoglaló szövegeket – amelyeket panorámaképekre helyezünk –, és ott vannak a rövidebb, 1000-1500 leütéses leírások egy-egy eseményről, személyiségről, azért minden esetben igazodni kell az illető város történelméhez. Ha Nagyváradot összehasonlítjuk Csíkszeredával, egyértelmű, hogy előbbi esetben a középkori események kapnak nagyobb hangsúlyt, Csíkszeredával kapcsolatban pedig a 19. század és a századforduló eseményei kapnak nagyobb figyelmet.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: zsoltferencz, 2018 január 16, 14:00 / actualizat: 2019 január 16, 13:32