Az ellenzék ismét alkotmányossági kifogást emel az igazságügyi törvények ellen
Elfogadta hétfőn a szenátus az igazságszolgáltatás működését, a bírák és ügyészek jogállását valamint a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács megszervezéséről és működéséről szóló jogszabály módosításait.
A kormánypártok, valamint az RMDSZ a módosítás mellett, az ellenzéki alakulatok ellene szavaztak. A módosító javaslat értelmében közérdekű információkká válnak a bírák és ügyészek jogállására, az igazságszolgáltatás és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács megszervezésére, az ügyészségek és más közintézmények közötti együttműködésekre vonatkozó adatok. Az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvény módosításaiba belefoglalták a többi között a bírák és ügyészek által elkövetett törvénysértéseket kivizsgáló ügyosztály létesítéséről szóló cikkelyt. Ennek értelmében az új ügyosztály a jogszabály érvénybe lépésétől számított három hónapon belül kezdi el tevékenységét, és átveszi azoknak az ügyeknek a kivizsgálását is, amelyekben a nyomozás már folyamatban van, és az új ügyészségi részleg megalakulásáig nem zárul le.
Az RMDSZ szenátusi frakciója megszavazta az igazságügyi törvények módosításait, mivel úgy véli, hogy ezek elfogadása egy teljesen technikai, szakmai folyamat – közölte a szövetség. Az RMDSZ szerint a taláros testület megfogalmazta, mely pontokban mit kell módosítani, a parlamentnek pedig kötelessége ezeket a korrekciókat véghezvinni. A Szövetség kifejtette, a három említett törvény az igazságszolgáltatási intézmények szervezési kérdéseit szabályozza. A Szövetség szenátorai azt is kifejtették, hogy egyik törvénytervezetben sincs szó új bűncselekmény-típusok bevezetéséről, a meglévő bűncselekmények eltörléséről. Egyetlen olyan előírást sem tartalmaznak, amely a büntetőjogi felelősséget kiterjesztené vagy korlátozni. Ezért az RMDSZ támogatta mindhárom törvény módosítását, és most is fenntartja, hogy szükség van ezekre.
A Nemzeti Liberális Párt alkotmányossági kifogást fog emelni az igazságügyi törvények ellen – jelentette be Raluca Turcan képviselőházi frakcióvezető. Raluca Turcan kifejtette, hogy jelen volt azon a megbeszélésen, amelyen az igazságügyi törvények alkotmánybírósági döntéshez való igazításáról tárgyaltak, és tanúja volt annak, hogy olyan szövegrészeket módosítottak, amelyek nem szerepelnek az alkotmánybíróság döntésében.
Agerpres, RMDSZ
Szerkesztő: bardosmaria, 2018 március 27, 10:40