Pattogó munkaszöcskék
Aki nem kávézik, az sokmindenről lemarad, például a munkahelyi pletykáról.
HR-esek, hősök, vagy áldozatok? címmel a BBTE által szervezett 8. Szociológus Napokon Szvetelszky Zsuzsa magyarországi szociálpszihológus, a MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának munkatársa, az ELTE oktatója tartott előadást. A szakember kutatási területei: a pletyka pszichológiája, az informális hálózatok és a vállalati kommunikáció. „Az ember céget választ, de vezetőt hagy ott” – vallja Szvetelszky Zsuzsa. Egy kiégett munkatárs nem fogja megvárni, hogy az elégedettségi felmérésből kiderüljön: foglalkozni kellene vele. Inkább továbbáll.
A céges pletykák nem feltétlenül negatívak. Segíthetik a közösségek működését, a vállalat hatékonyságát. A munkahelyeken a közösségi érdekkel kapcsolatos történetek, információk terjednek a leggyorsabban és a legszélesebb körben. Ott, ahol nem hatékony a belső céges kommunikáció, sokkal inkább felértékelődik az informális csatornák szerepe és jóval gyorsabban terjednek a belső információk. Az emberek többsége a munkahelyen tölti élete felét, így nem mindegy, hogy milyen közösségben, miről folyik a szó.
Megváltozott a társadalmi mobilitás. Amott pár ezer forinttal többet kapok, nagyszerű, kirántom a gyerekeket az iskolából, eladjuk a lakást, felpakolunk, továbbállunk egy új munkahelyre. Fél év múlva kiderül, hogy máshol még többet lehet keresni, na, akkor álljunk újra odébb. Ez a gyakori váltogatás egyfelől többe kerül, mint amit a fizetésemelkedés jelent, másfelől megnehezíti az érzelmi beágyazódást, a tartós kapcsolatok kiépítését a család egészének.
Szvetelszky Zsuzsa előadásában a lasszóval fogott, hűtlen munkavállalókról, a cégek kétségbeesett munkaerőtoborzó-kísérleteiről, az új generáció hozzáállásáról, a közösségi média munkaerőpiacon hozott változásairól, a munkahelyi pletykáról volt szó.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2018 április 13, 16:03 / actualizat: 2020 július 5, 12:52