Május 9. – Európa napja
A minden évben május 9-én megrendezett Európa-nap az európai béke és egység ünnepe.
Május 9-én a történelmi jelentőségű Schuman-nyilatkozat évfordulóját ünnepeljük. Idén a világ különböző részein működő uniós küldöttségek is részt vesznek a megemlékezésben.
Nos, Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban olyan új politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel Európa számára, amely lehetetlenné teszi a háborút a kontinens országai között. Schuman javasolta elsőként új európai intézmény felállítását abból a célból, hogy az összevonja és irányítsa a kontinens országainak szén- és acéltermelését. Az intézményt létrehozó szerződés aláírására egy évvel később került sor. Schuman javaslatával vette kezdetét az az integrációs folyamat, amelynek eredményeképp létrejött az az Európai Unió, amelynek ma már mi is polgárai vagyunk, s ahol rendezvények sorozatával népszerűsítik az évfordulót.
Bukarestben például május 5-én megszervezték az „Európai Unió tagállamainak terét” ahol kulturális-szórakoztató programok várták a résztvevőket. Ma a Romániai Európa Intézet szervez hasonló szabadtéri eseményt.
A fővároson kívül az ország 7 más városában is zajlik az Európai Filmek Fesztiválja. A centenárium jegyében Gyulafehérváron Európa jövőjéről szerveznek lakossági fórumot. Természetesen úgy illene, hogy minden településen sor kerüljön hasonló rendezvényekre.
Az euró-szkeptikusok szaporodó táborában azt taglalják, hogy van-e mit ünnepelni? A Brexit, a bevándorlással kapcsolatos megválaszolatlan kérdések sokasága, a Schengeni határok lezárása, a Putyin féle Oroszországgal elmélyülő ellentétek valóban igazolják a kétkedőket. Egyelőre azonban a tagállamok között valóban nem volt háború. És a mai, konfliktusokkal teli világban ezt érdemes ünnepelni.
Németh Attila mondja el, hogy tulajdonképpen hogyan, mit és miért ünneplünk ezen a napon.
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2018 május 10, 14:57