Hiánypótló könyv a romániai magyarság elmúlt negyedszázadáról
Kérdések és válaszok a romániai magyarság közelmúltjával kapcsolatban.
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület kolozsvári székhelyén mutatták be a Magyarok Romániában 1990–2015 című kötetet. A magyarországi L’Harmattan Könyvkiadó Károli Könyvek sorozatának kiadványa az erdélyi magyarságról szóló tanulmányok gyűjteménye.
A Bárdi Nándor és Éger György által szerkesztett kötet az erdélyi magyarság utóbbi negyedszázadának demográfiai, társadalmi, nyelvhasználati, oktatási, jogi, politikai, vallási, médiaviszonyait elemzi egy 1918 és 1989 közötti történeti áttekintéssel kiegészítve. A helyzetképen túl a tanulmánykötet központi kérdése a magyarok Románián belüli integrációjának kerete és a kisebbségi közösség ehhez való viszonya. A könyv nem szenvedés- vagy hanyatlástörténet, hanem a meghatározó adottságokat és folyamatokat akarja a kor tudományosságának szintjén értelmezni. Egy olyan közösséget szeretne bemutatni, amely az elmúlt évszázad, különösen az utóbbi 25 év változó romániai, magyar–román és tágabb regionális, nemzetközi viszonyai között adottságaival és forrásaival keresi a helyét. Ebben pedig meghatározó az elitek és az intézményes keretek szerepe. A kötet szerzői jórészt a kolozsvári és a budapesti kisebbségkutató intézetek munkatársai.
A könyvet többek között dr. Salat Levente politológus, a BBTE oktatója mutatta be az érdeklődőknek, aki rádiónknak is nyilatkozott.
Riporter: László Tibor
Fotó: Szabó Tünde
Szerkesztő: laszlot, 2018 május 21, 22:30 / actualizat: 2020 július 3, 13:15