Mindennapi táplálkozástudomány – közérthetően, mindenkinek
Starmüller Krisztina terapeuta „hétköznapi praktikákról” beszélt a Magyar Napokon

Gyakorlatok és útmutatók a mindennapokra, mindennapi táplálkozástudomány – ezzel a címmel tartott másfél órás előadást szombaton
Starmüller Krisztina terapeuta, táplálkozástudományi szakember az Apáczai Líceumban, a Kolozsvári Magyar Napok keretében,
Reggel ébredés után két pohár vizet igyunk meg. De nem gyorsan, kapkodva, hanem minél lassabban kortyolgatva a vizet – ajánlotta a terapeuta, aki óvott bennünket attól, hogy végletekbe essünk és bármit is abszolutizáljunk. Szervezetünknek sok folyadékra van szüksége, ez kétségtelen, hiszen például az agy 90 százaléka víz, de ha túl sok vizet iszunk, az sem jó, mert nagy mennyiségben kimossa, kiviszi a szervezetből a vitaminokat, ásványi anyagokat, így ezeket pótolni kell.
Milyen vizet igyunk? A legegyszerűbb szénalapú szűrők is kitűnően tisztítják a vizet – mondta a szakértő, s felhívta a figyelmet arra, hogy a palackozott víz káros, veszélyes lehet, hisz nem tudjuk, hogyan és hol tárolták, érte-e napfény stb.
A palackozott vízzel többek közt az a baj, hogy a műanyag kioldódhat, s ezt hormonként „fogja fel” a szervezet.
Az előadó vegetáriánus életmóddal kapcsolatban is kiegyensúlyozott álláspontot képvisel, úgy véli, nem mindenki képes átállni erre, s nem is mindenkinek javasolt a gyors, teljes átallás, ez szerencsés esetben egy folyamat.
Jólesett a szakember szájából hallani, amit magam is többször elmondtam, különféle „konstruktív vitákba” keveredve, ismerőseimnek: a vegetarianizmus önmagában még nem jelenti azt, hogy egészségesen élünk.
Globalizációs betegség: nem olyan minőségű a táplálékunk, mint pár évtizeddel ezelőtt.
Sajnos sok a rossz minőségű termék, oda kell figyelni, honnan és mit vásárolunk.
Oda jutottunk, hogy a különböző ízfokozók, tartósítószerek miatt az egészséges ételeknek már nem érezzük az ízét, így nem szívesen fogyasztjuk azokat.
Kibillent az egyensúly, nem csak rossz ételeket eszünk nap mint nap, hanem túl sokat is fogyasztunk. Ennek az is lehet az oka, hogy gyakran a szomjúságot tévesen éhségérzetként fogjuk fel, ezért Starmüller Krisztina azt javasolta, ha túl korán megéhezünk, próbáljuk ki, igyunk egy pohár vizet, lassan apró kortyokban. Lehet hogy meglepődve tapasztaljuk, hogy éhségünk elmúlik. (Én kipróbáltam, és hát csakugyan.)
Kérdésekre válaszolva elmondta, a fehér cukor sok szempontból káros, az immunitásunkat akár a felére csökkentheti.
Ugyanakkor a kávénak vannak pozitív és negatív hatásai, ez vitatott téma. Savasít és irritálja a gyomrot, ezért éhgyomorra semmiképpen ne igyuk. Az alacsony vérnyomásúaknak sem ajánlott napi két kávénál többet fogyasztani.
De nincsenek abszolút szabályok, hiszen „a törvény szövedéke mindig felfeslik valahol”.
Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan,
2018 augusztus 26, 12:54