A természet világa és az azt szolgáló emberek
Az EME 2018. november 23–24 között tartotta a Magyar Tudomány Napja Erdélyben című, 17. alkalommal megrendezésre kerülő rendezvénysorozatát, amely a hagyományokhoz híven idén is a Magyar Tudományos Akadémia tudomány ünnepi eseménysorozatába illeszkedik.
Az EME az ünnepi megnyitót idén első alkalommal az MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottsággal szervezte közösen, a BBTE és a Sapientia EMTE partnerségében. Ezt követően plenáris előadások hangozhattak el. Másnap a szakosztályok megtartották saját tudományterületükhöz kapcsolódó tanácskozásaikat. A fiókegyesületek rendezvényeinek tematikáját általában az egyes régiókban felmerülő problémák, kérdések adják.
A 2018-as évben a Magyar Tudomány Napja Erdélyben című fórum keretében hét nemzetközi konferenciára került sor, ugyanakkor a rendezvénysorozat keretében tudománynépszerűsítő rendezvények, emlékkonferenciák is zajlottak. Nyolc rendezvény Kolozsváron, kilenc vidéken került megrendezésre (Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Nagyvárad, Parajd, Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy). Az ünnepi eseményen összesen 333 szerző 210 munkája került bemutatásra, a résztvevők száma meghaladta a 900 főt. Az idei rendezvény témája az MTA javaslatának megfelelően a Határtalan tudomány volt, ezáltal igyekeztünk közelebb vinni a tudományt az érdeklődőkhöz, betekintést nyújtani a tudományos élet mindennapjaiba, közérthetően bemutatni a legújabb eredményeket, s terjeszteni a tudományos értékeket.
Következő összeállításunkkal az EME Természettudományi Szakosztálya által rendezett előadássorozatára látogatunk el négy interjú erejéig.
A 101 éve született Róbert Endre biológus, természettudományi író, tanár azok közé a méltatlanul elfeledett erdélyi tudósok közé tartozik akiket szerencsére az utóbbi években kezdenek újra felfedezni és visszahelyezni az őket megillető helyre.
A Természettudományi Szakosztály egyik igen érdekes előadását Bartók Katalin biológus tartotta, aki Róbert Endre életútját ismertette. Ezzel kapcsolatban rádiónknak is nyilatkozott.
Korcsog Mátyás gyógyszerész a fórum rendezvénysorozata keretében mutatta be a szebeni patikamúzeumot, amelyről ezt követően rádiónknak is nyilatkozott.
1494-ben Nagyszebenben nyílt meg a jelenlegi Románia területén levő első gyógyszertár és ugyanott élt Christian Friedrich Samuel Hahnemann, német orvos, a homeopátia megteremtője. A múzeum egy 15-ik századi épületben található, amelyben 1568 óta gyógyszertár működött. A mai múzeum 1972-ben alakult és jelenleg több mint 6600 kiállítási tárggyal büszkélkedik, amelyet 32 város 67 gyógyszertárából gyűjtöttek össze.
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben november végi 17. fóruma keretében a Természettudományi szakosztály egyik legérdekesebb előadása az volt amelyben Kerényi-Nagy Viktor Erdély rózsáiról és galagonyáiról értekezett, bemutatva ezeket botanikai és kultúrtörténeti szempontból is. Ezt követően sikerült az előadóval interjút készítenünk.
Patkó Ferenc székelyudvarhelyi biológus egyike azon szakembereknek akik kitartóan tanulmányozzák az élővilágot, a legkülönbözőbb életterek, legrejtettebb és legérdekesebb tereit. Legutóbbi előadásán Patkó Ferenc azonban meglepte a hallgatóságát és egy olyan előadással rukkolt elő amely eddigi hét, a Földközi tenger görög szigetvilágának térségében tett kutatóútján szerzett tapasztalatait mutatta be. A mediterrán biocönózisok című előadást követően sikerült interjút készíteni az előadóval.
Szerkesztő: László Tibor
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2019 január 11, 07:43