Netezés a gyerekkorban – tájékozódás és függőség között
A romániai gyermekek több mint egynegyede (27,3 százaléka) hat óránál is többet internetezik egy iskolanapon.
Hétvégi és szünidei napokon 48,3%-ra nő ez az arány – derül ki a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet által készített felmérésből.
A közvélemény-kutatás 2018 áprilisa és szeptembere között készült, 1156, 12 és 17 év közötti gyermek megkérdezésével.
A biztonságos internet napja alkalmából ismertetett felmérés következtetései szerint a sokat internetező gyermekek sokkal elégedetlenebbek a szülőkkel, barátokkal és tanáraikkal való kapcsolatukkal és jelenlegi életükkel, jelentősen kisebb arányban vélik úgy, hogy napi tevékenységeiknek van értelme, és kevésbé optimisták jövőjüket illetően.
A megkérdezettek 40 százalékával gyakran előfordul, hogy konkrét cél nélkül is böngészi az internetet, és 31 százalékuk mondta azt, hogy az internetezés miatt kevesebb időt szán családjára vagy a házi feladatokra. A válaszadók csaknem 13 százalékával gyakran előfordul, hogy nem esznek vagy nem alszanak, csak hogy online lehessenek.
A gyerekek 43 százaléka saját állítása szerint képeket is tölt fel magáról az internetre, megadja lakcímét és az általa felkeresett helyeket.
A gyermekek 47 százaléka alkalmanként, ritkán vagy soha nem ellenőrzni az online szerzett információk valóságtartalmát. 43 százalékuk állítása szerint látott vagy kapott már szexuális tartalmú üzenetet a virtuális térben.
A gyerekek 73 százaléka használja az internetet az iskolában. A megkérdezettek kevesebb mint fele válaszolta azt, hogy az osztályban, a tanárral együtt vagy informatikaórán internetezik, 87,4 százalékuk szünetben is kapcsolódik a világhálóra.
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2019 február 6, 08:10