A házasság nem késztermék
Ferenczi Enikő és Czire Szabolcs – lelkészek, tanárok, házastársak – tudnak olyat mondani a házasságról, ami más, mint az „amíg válni lehet, addig a házasságoknak is lehet hepiendjük” cinizmusa.
A házasság hetét 1996 óta négy kontinens 21 országában ünneplik. Ezt Richard és Maria Kane kezdeményezte az Egyesült Királyságban, hogy az emberek figyelme a házasság jelentőségére irányuljon, az egész társadalom szempontjából fontos, hasznos együttélésre. Ilyenkor ismertetik azokat a hagyományos értékeket és bibliai alapelveket, amelyeknek alkalmazása teljessé teheti a házasságokat.
„Férfivá és nővé teremtette. Az együttélés művészete” címmel tartott interaktív előadást a torockói Duna-Ház Lélekműhely különkiadásában dr. Ferenczi Enikő mentálhigiénés szakember, egyetemi oktató és dr. Czire Szabolcs teológiai tanár, szociológus. Az unitárius lelkészházaspár a férfi- nő különbségeket, a nemi szerepek alakulását, a párkapcsolat örömeit, buktatóit, az egymás iránt táplált hamis elvárásokat térképezte fel. Miért érzi magányosnak magát a házasságban élők több, mint fele? Miért gondoljuk, hogy egyformán működünk? Hogyan kezeli a stresszt a nő, illetve a férfi? Mi a biztosítéka a jó házasságnak? Megváltoztathatjuk párunkat? Értjük egymás szeretetnyelvét? Mi tagadás, meglepő, “ hogyha én azt tudtam volna…”– ízű dolgokat is mondtak.
Enikő: Kétféle házasság van. Az egyik működőképes és dolgozni kell rajta, a másiknak soha nem lett volna szabad megköttetnie. Utóbbiról párterápiában érzem, hogy menthetetlen, a két ember összeférhetetlen, bármilyen munkát befektethetnek, menthetetlen a házasságuk. Sokmindent az „előszobában”, az elején kellene tisztázni, megbeszélni. Később félrevonulunk a sértődöttségeinkkel. A különböző szeretetnyelvek között a „tolmács” a jó kommunikáció. Beszélni kell arról, hogy ki hogyan fejezi ki a szeretetét. Ennek is ott kellene lennie a „prevenciós batyuban”, humorral megspékelve.
Szabolcs: Nem felmentésként mondom, hanem tényként, hogy meghatározott különbségek vannak férfi és nő között. Különbözőképpen élik meg a kapcsolatot és különböző igényekkel vannak benne. Ha nem tudunk a különbségekről, abból harag, gyűlölet és bántás lesz. Meg kell találnunk az ezeket áthidaló magatartásformákat.
A bibliai hagyományban a házasságot niszuin- nak nevezik. A szó jelentése: hordozni. A házasság nem romantikus, rózsaszín köd, hanem két egymást szerető ember elköteleződése, hogy életük végéig hordozzák egymást. Ebben sok cipelés is lesz.
Szerkesztő.: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2019 február 15, 16:06