Példaértékű „sziget”
A Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium önképzőköri estjén vendégeskedtünk.
Február 27-én Kristály Bea, Ferencz Zsolt és Varga-Mihály Márton kollégáimmal elindultunk a Szól a rádió. Láthatóvá válnak a Kolozsvári Rádió hangjai című találkozóra. Volt időnk végiglátogatni a kollégiumot, az étkezdében megkínáltak finom ebéddel, majd közel két órán át teltház előtt meséltünk a rádiós életről, műsorainkról, pályánk vargabetűiről. Ott láthatóvá váltak a hangok, műsorunkban pedig hallhatóvá válik az, amit ott láttunk. Bekapcsolt magnóval jártuk be a kollégiumot, Szőcs Ildikó igazgató, majd Horváth Enikő főkönyvelő kíséretében benéztünk a tantermekbe, a természetrajzi- és az iskolatörténeti múzeumba, a bentlakásba és a látottaktól szemünk-szánk elállt.
A 2016-os tanévet már az uniós forrásokból felújított épületben kezdhette meg az iskola. Ezt a csodát hoztuk el önöknek Függőágyban című műsorunkban. A Bethlen Gábor fejedelem által 1622-ben eredetileg Gyulafehérváron alapított iskolát csaknem fél évszázaddal később, a tatárdúlás után költöztették Nagyenyedre. A nagyhírű református kollégiumban kiváló tanárok tanítottak, padjaiból sok neves ember került ki. Az iskola máig az erdélyi magyar pedagógusképzés egyik központja. Vajon ha annak idején nem „a nagyságos fejedelem cipóján” nevelkedik, azzá válhatott volna, akivé lett például Kőrösi Csoma Sándor orientalista, Pápai Páriz Ferenc polihisztor, Apáczai Csere János pedagógus- filozófus-teológus, Barabás Miklós és Barcsay Jenő festőművész, Berde Mária író, Bod Péter református lelkész, Bolyai Farkas matematikus, Fenichel Sámuel kutató, Sütő András író, Thököly Imre kurucvezér?
A közel négyszáz esztendős iskolában jelenleg hatszáz diák tanul, 115-en bentlakók. A tanintézményt legendás nevelőmunkája elismeréseképpen 2003-ban Magyar Örökség díjjal tüntették ki.
A bentlakással és az iskolatörténeti múzeummal folytattuk a kollégiumlátogatást Horváth Enikő főkönyvelő társaságában. A galériára kattintva még több képet nézegethet a gyönyörűen felújított Bethlen Gábor Kollégiumról és a találkozóról. A képeket Varga-Mihály Márton készítette.
Ezután következett a közönségtalálkozó, szívélyes fogadtatással, otthonosság-érzéssel, sőt, kiakasztott függőággyal, amibe képletesen betessékeltem kollégáimat, hogy munkájukról faggassam őket. Rádiónk egykori tudósítójával, Bakó Botond nyugalmazott tanárral is váltottunk néhány szót.
Köszönjük szépen a vendéglátást!
Összeállításunkban a Szól a rádió. Láthatóvá válnak a Kolozsvári Rádió hangjai című találkozóról, valamint a Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium történetéről és jelenlegi helyzetéről hallhatnak.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Fényképek: Varga-Mihály Márton
Szerkesztő: csatari.melinda, 2019 március 8, 16:00