Láng Gusztávot és Kali Ágnest is díjazta az E-MIL
Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus vehette át az Erdélyi Magyar Írók Ligájának Méhes György Nagydíját, Kali Ágnes költő, dramaturg debütdíjat érdemelt ki.
Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus vehette át a Méhes György Nagydíjat hétfőn este a Bulgakov Kávéházban az Erdélyi Magyar Írók Ligájának rendezvényén. A jelenidő nyomában, A lázadás közjátéka, a Tiltakozó szomorúság és más kötetek szerzőjét, Balázs Imre József költő, irodalomtörténész méltatta, laudációjában elmondva: „aki Láng Gusztávot hallgatja, egy idő után érzékelni fogja azt a humort, ami a legjobb tanárok, legemberközelibb gondolkodók sajátja.” A díjazott 1936-ban született Budapesten, iskoláit Szatmárnémetiben és Kolozsváron végezte, 19 59-1984 között a kolozsvári bölcsészkaron tanított. Láng Gusztáv irodalmi nemzedéktársai között említhetjük Páskándi Gézát, Kányádi Sándort, vagy éppen Szabó Gyulát. „A kritikus annyiban író, hogy amit leír, azt nem kell mindig szó szerint venni. Nem azért, mert nem igaz, amit mond, hanem mert azáltal fejez ki valamit, hogy másként mondja.” – tartja Láng Gusztáv. Miként tekint a jelenkor irodalmára? – kérdeztük a díjátadót követően.
Az E-MIL debütdíját ebben az évben Kali Ágnes érdemelte ki, akinek tavaly jelent meg első Ópia című kötete. Ez a könyv „a brutális őszinteség és a radikális szembenézés könyve” – mondta Sántha Miriám laudációjában. „Ahol már nem biztonságos, ott kezdődsz el” – írja Kali Ágnes egyik versében, és ez igaz a szerzőre is, hiszen önmagát sem kímélve néz szembe könyvében a mindennapok valóságával, olykor kegyetlenségeivel. Hogyan tekint vissza első kötetére a megjelenést követő majdnem egy év után?
Az Erdélyi Magyar Írók Ligájának díjátadóján ismertették a Méhes György tehetségkutató pályázat eredményeit is. 108 darab pályamunka érkezett be az egész Kárpát-medencéből, többségük természetesen Magyarországról és Erdélyből, de volt aki Kárpátaljáról, vagy éppen Felvidékről pályázott. Az E-MIL vers és próza kategóriában is egyaránt osztott első, második és harmadik díjakat, 3000, 2000 és 1500 lej összegben. A legfiatalabb szerző 9 éves volt. Vers kategóriában Mărcuțiu Rácz Dóra, Eszenyi Fanni, Vajsenbek Péter nyert, próza kategóriában Czigány Domonkos, Kustos Júlia, Horváth Kamilla vehetett át díjakat.
Összeállította: Kristály Bea
Képek: Kovács Péter Zoltán
Szerkesztő: kristalybea, 2019 május 14, 21:09