Sajtóklub: Jönnek az elektromos autók!
Furdek Tamás villamosmérnökkel az elektromos autók előnyeiről, hátrányairól beszélgetett Mihály István.
„Bármilyen furcsa számunkra a XX. század fordulóján az Amerikai Egyesült Államokban az utakon az autók közel harminc százaléka elektromos volt. Aztán fokozatosan háttérbe szorultak.
Nálunk egyelőre nagyon sokaknak nem éri meg ilyen kocsit venni, tisztán gazdasági számítás alapján, mert ezek az autók még mindig drágák. Aki viszont naponta ingázik 30-40 kilométert, és otthon fel tudja tölteni az akkumulátort, annak már most is érdemes „áttérni” az elektromos autóra, mert a befektetés megtérül.” (Furdek Tamás)
A benzin- és dízelmotornak leáldozott? Az elektromos autók környezetkímélők és rendkívül olcsó az üzemeltetésük. Vajon miért nem terjedtek el hamarabb, hiszen az első ilyen gépkocsik már a XIX. század második felében megjelentek az Amerikai Egyesült Államokban és Európában is? Sőt, a 100 kilométeres óránkénti „álomhatárt” is egy elektromos autó érte el és lépte túl elsőként Franciaországban, a XIX. század végén. Camille Jenatzy belga mérnök Acheres-ben 1899. április 29-én állította fel villanymotoros kocsijával ezt az addig sokak által elérhetetlennek gondolt rekordot.
A nagyrészt elfeledett XIX. századi előzményekről, ezzel kapcsolatos kuriózumokról, a találmány magyar vonatkozásairól (a „villámdelejes forgony” feltalálója Jedlik Ányos szerzetes), a mai korszerű elektromos gépkocsik előnyeiről és hátrányairól, az európai, amerikai és hazai elterjedtségükről, a várható fejleményekről is beszélgetünk Furdek Tamás kolozsvári villamosmérnökkel.
A lejátszóra kattintva a június 24-i 55 perces élő műsor szerkesztett, rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2019 június 25, 12:59