Formai újítások és zenei ihlet Rofusz Ferenc munkáiban
Ma van az animáció világnapja, ennek apropóján ajánljuk Rofusz Ferenc Kossuth- és Oscar-díjas magyar rajzfilmrendezővel készült korábbi interjúnkat.
A magyar animációs film története valamikor az 1930-as, ’40-es években kezdődött Halász János és Macskássy Gyula munkásságával. Halász János, miután Londonban telepedett le, elkészítette George Orwell Állatfarm című regényéből az azonos című egész estés rajzfilmet, amire a magyarok és az angolok egyaránt büszkék. Macskássy Gyula nevéhez pedig A kiskakas gyémánt fékrajcárja című, 1951-es rajzfilm köthető. Innen számítják a magyar filmanimáció első szakaszát, ekkortól beszélnek az animáció első nemzedékéről és stabilizálódó filmgyártásról.
Az 1960-as évektől felgyorsulnak a történések, megjelennek a közismert sorozatok, például a Gusztáv, amely több mint 100 epizódot ért meg, a Mézga család, a Frakk, a macskák réme. Elkészül Jankovics Marcell hatalmas vállalkozása, a Magyar népmesék. Az 1970-es években a János Vitézzel és a Lúdas Matyival gazdagodunk, a ’80-as évek pedig meghozzák a fesztiválsikereket, például az Oscar-díjat Rofusz Ferenc A légy című háttéranimációjának.
Ugyanebben az időben szaporodnak az egész estés animációs filmek: Vuk, Szaffi, Háry János és a Macskafogó szórakoztat bennünket, és olyan fontos neveket említhetünk, mint például Dargay Attiláé és Ternovszky Béláé. Ahogy az általában lenni szokott, az animáció sikertörténete is lelassul a ’90-es években. A technika fejlődik ugyan, de pénz kevesebb van, így az egész estés filmek sora csupán két címmel gazdagodik: 2004-ben Gauder Áron Nyócker-jével és 2011-ben Jankovics Marcell Az ember tragédiájával. A Madách-színműből már 1983-ban elkészült a forgatókönyv, 1988-ban beindult a gyártás, de hosszú hányattatások után csak 2011-ben ért véget.
Összeállításunkban az első, magyar Oscar-díjas animációs filmrendezővel, Rofusz Ferenccel beszélgetünk, aki a 17. Filmtettfeszt meghívottjaként látogatott Kolozsvárra. Rofusz Ferenc úgy kezdte a karrierjét, hogy néha egy évtizedet kellett várnia egy terv magvalósulásáig, utána pedig szakbizottságok előtt kellett bizonygatnia, hogy egy lecsapott és gombostűhegyre tűzött légy nem több és nem kevesebb, mint egy légy.
Szerkesztő: Gergely Zsuzsa
Szerkesztő: kristalybea, 2019 október 28, 15:38