Újraválasztották Klaus Iohannis elnököt
Klaus Iohannis vasárnap, az államfőválasztás második fordulóján az érvényes szavazatok 63,17%-át szerezte meg.
Viorica Dăncilă a szavazatok 36,83%-át kapta – közölte a Központi Választási Iroda, a hazai szavazókerületek több mint 99%-nak összesítései alapján.
A hazai részvételi arány 49,87 % volt, 2,21%-al több mint két héttel ezelőtt, az első fordulóban. Az öt évvel ezelőtti államfőválasztás második fordulójában azonban nagyobb volt a részvételi arány, akkor a választópolgárok 62,04%-a szavazott.
A Központi Választási iroda honlapja szerint nagy volt a részvételi arány Ilfov megyében, 68,58 % és Kolozs megyében 62,06 %. Fehér megyében 54,89 %, Beszterce-Naszód 50,40 %, Bihar megyében 49,35 %, Szilágy megyében 48,36 %, Szatmár megyében 37,83 %, Kovászna megyében 25,86 %, Hargita megyében 22,86 % részvételi arányt jegyeztek. A BEC honlapján feltüntetett adatok szerint a 45 és 64 év közötti korosztály járult a legnagyobb számban az urnákhoz, ezt a 65 év felettiek, a 35 és 44 év közöttiek, majd a 25 és 34 év közöttiek követik. A legkevesebb szavazó a 18-24 évesek korosztályából került ki.
Alacsony volt a részvételi arány a magyarlakta megyékben. Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint ez annak tulajdonítható, hogy sem Klaus Iohannis-nak, sem Viorica Dăncilă-nek nem volt koherens üzenete a magyar közösség számára, csak a kampány utolsó perceiben kérték a szavazatát. Kelemen Hunor hangsúlyozta, az RMDSZ reméli, hogy Klaus Iohannis elnökségének a következő öt éve az előző öt évhez képest változást hoz. Mivel nem kell aggódnia az újraválasztás miatt, még inkább a jövő és a polgárok felé fordulhat, és több tiszteletet kap a magyar közösség is – mondta a Szövetségi elnök
Parlamenti többséget akar Klaus Iohannis. Ki fogja venni a részét egy új parlamenti többség kialakításából amelynek tagjai, a demokratikus pártok, a korszerűsités, európaiasodás útjára vezetik Romániát – jelentette ki az este Klaus Iohannis államelnök.Hozzátette, a „normális Romániában” nemcsak liberális, USR-PLUS-, PMP- és RMDSZ-szavazók, hanem PSD-szavazók is kell hogy legyenek. Klaus Iohannis azt mondta, ő nem a PSD-szavazókkal áll háborúban, hanem magával a PSD-vel, amely görcsösen ragaszkodik a hatalomhoz a megyékben, a helyi közösségekben.
Viorica Dăncilă nem mond le a Szociáldemokrata Párt elnöki tisztségéről – jelentette ki az este. A vasárnapi volt a Szociáldemokrata Párt leggyengébb eredménye az eddigi államfőválasztásokon. Viorica Dăncilă az este azonban úgy vélte, az, hogy több mint 3 millió 277 ezer szavazatot szerzett, azt mutatja visszaszerezte a Szociáldemorata Pártnak a támogatást, ami csökkent a Dragnea-botrány miatt. Viorica Dăncilă az este hangsúlyozta a Szociáldemokrata Párt folytatja a harcot az ország jövőjéért, amely nem, mint mondta, áldozható fel a megszorítások és a hatalommonopólium nevében.
A választások eredménye nem meglepő, ám Klaus Iohannisnak Liviu Dragnea miatt hullt az ölébe a szerencse – jelentette ki vasárnap este Theodor Paleologu, aki az államelnök-választások első fordulójában a Népi Mozgalom Párt jelöltjeként indult. Theodor Paleologu azt mondta, pontosan az történt, amire számított nevezetesen egy megsemmisítő eredmény, de itt egy ellenszavazatról van szó, nem pedig egy Klaus Iohannist támogató voksról.
Dan Barna előrehozott választásokat kér. Azt várja el Klaus Iohannistól, hogy azonnal kezdje el a tárgyalásokat az előre hozott választásokról – jelentette ki vasárnap este Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke. Dan Barna úgy vélte, Klaus Iohannis győzelme a büntetőügyesek rendszere ellen 2017. januárjában az utcán elkezdett és augusztus 10-én folytatott küzdelem eredménye.
A Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, Eugen Tomac azt javasolta, hogy a diszpóra súlyának megfelelően képviseltesse magát a parlamentben, tekintettel arra, hogy csaknem egymillió határon kívül élő román járult az urnákhoz. Ezek után a választások után sürgősen módosítani kell a parlamenti választásokról szóló törvényt annak érdekében, hogy a diaszpórában élő románok arányos képviselettel rendelkezzenek a román parlamentben. A PMP ma törvénykezdeményezést terjeszt elő a parlamentben, amelyben kéri, hogy a külföldön élő románokat legkevesebb 15 képviselő és 5 szenátor képviselje- írja Eugen Tomac vasárnap esti Facebook-bejegyzésében. A külföldön élők közül összesen 944.077 román állampolgár élt szavazati jogával.
BEC, Rador, RMDSZ, Agerpres
Szerkesztő: bardosmaria, 2019 november 25, 10:37