„Majd lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába mártva kisütjük” – a pitypangot
Sikerült megtalálni azt a személyt, aki elindította a Facebookon a húsmentes kihívást.
Szabó Réka gyergyószárhegyi születésű képzőművész, aki a párjával Olaszországban él, voltaképpen egy tanyán. Elmondása szerint gyakran hazalátogatnak Erdélybe, viszont jelenleg ott ragadtak, ott próbálnak szembenézni a kialakult helyzettel. Napi szinten különösebben nem éreznek változást azóta, hogy a járvány világméretűvé vált. Korábban is otthonról dolgoztak, bár mostanság kevesebbszer járnak be a faluba.
Múlt héten éppen veteményeztünk, emellett pedig igyekszünk felkutatni a környékünkön azokat a növényeket, amelyek ehetők. Mostanság terem a cikória, a pitypang, a csalán és a lándzsás útifű. Ültettünk mangoldot, ez egy évelő növény, az egyik első, amit a kertből lehet fogyasztani. Úgy tartjuk, hogy szükségünk van arra, ami éppen aktuális a természetben.
A vad növények méregtelenítő hatással bírnak, így aztán használhatók tavaszi fáradtság ellen is – mondja Szabó Réka, aki néhány nappal ezelőtt indította el a Főzzünk valami kreatívat hús nélkül kihívást a Facebookon. A magyarázat szerint „a betegségek több mint 75 százaléka az állatoktól, a hús (korlátlan) fogyasztásától ered, csakúgy, mint a jelenlegi helyzet is. Adózzunk így a veszteségeknek.”
A hálózat, amelyhez mostanra már Kolozsvárról is többen a részei, tagjai, a rántott pitypang receptjétől indult.
Rántott pitypang cikória salátával és rizzsel, hozzávalók 2 adagra: 2 marék pitypang, cikórialevél, 2 cikk fokhagyma, 2 tojás, liszt, zsemlemorzsa, olaj, ecet, só, bors, rizs.
Elkészítése: „A pitypangot tiszta helyről leszedve fél órát hagyjuk, hogy a bogárkák kimászkáljanak belőle, mert nem kell megmosni, hogy a virágpor rajta maradjon. Majd lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába mártva kisütjük. Közben a cikórialevelet sós meleg vízbe rakjuk 10 percre, hogy a keserűsége kiázzon (ezt csak akkor, ha nem szereted a keserű ízt), majd felaprítjuk, és olívaolajon pirított fokhagymával 5 perc alatt megfonnyasztjuk. Sózzuk, borsozzuk és ecetet öntünk rá, ízlés szerint. Közben főzzük a rizst, ki-hogy szereti, lehet tuningolni bármivel.
Nagyon fincsi, ajánlom!”
A lejátszóra kattintva visszahallgathatják a Szabó Rékával készített interjút, egyebek mellett azokról a táskakölteményeiről is beszél, amelyek elkészítéséhez különböző növényeket használ fel.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 április 6, 19:53