Életre szóló élmények Miklósváron – az otthonülős időszak után is
Továbbra is a kultúrára és az értékőrzésre, értékteremtésre alapoz a Kálnoky Alapítvány.
Az előző nemzedékek által teremtett értékek felmutatását, azok újbóli előtérbe helyezését és a közösség javára való fordítását tűzte ki céljául a Kálnoky Alapítvány, amelyet gróf Kálnoky Tibor hozott létre, miután a kilencvenes évek közepén Münchenből hazatelepült ősei szülőföldjére. Az alapítvány hathatós közreműködésével sikerült felújítani a kőröspataki kúriát, amely egykor a családi fészek volt, valamint a miklósvári vadászkúriát.
2016 őszén, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete és a Háromszéki Turisztikai Napok együttműködésében létrejött tanulmányút során szerkesztőségünk néhány tagja is ellátogatott Miklósvárra, a már felújított kastélyhoz, amely akkor még átadásra várt. Akkor ismerkedtünk meg a Kálnoky család 25. generációs leszármazottjával, Kálnoky Tiborral.
Mi történik mostanság az alapítvány háza táján? Ezt kérdeztük Szabó Istvántól, a Kálnoky Alapítvány projektmenedzserétől.
Ebben az időszakban kollégáimmal együtt elgondolkodtunk azon, hogy milyen irányba szeretnénk továbbfejleszteni a tevékenységeinket – hogy új programokat, új turisztikai csomagokat és kulturális programokat találjunk ki Miklósvárra és a kastélyban működő Erdélyi Élet Múzeumába. Sok minden történt az elmúlt három évben, amióta a múzeum megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt: rendszeresen vannak rendezvényeink, és közben kialakult egy rendezvényszervezési ökoszisztéma, ahol kulturális konferenciáktól, koncertektől a lakodalmakig sok mindent lehet tartani. A múzeum az erdélyi középnemesség életvitelét, életformáját mutatja be a 17. századtól kezdődően a 20. század elejéig, sajátos módon mutatva meg a látogatóknak azt, hogy ezek a családok mi mindent tette le az asztalra.Hosszú évek óta nem volt Erdélyben egy igazi álarcos bál a farsangi időszak végén, idén ezt is sikerült tető alá hoznunk. A február elején tartott bál bebizonyította: van erre igény, úgyhogy további bálokat is tervezünk.
A sepsikőröspataki lovasklubról és lovardáról is szó esett, amelyet a gróf felesége, dr. Boga Anna állatorvos irányít, továbbá Charles herceg zalánpataki látogatásairól is kérdeztük az alapítvány projektmenedzserét.
Kollégája által Kálnoky Tibor gróf is üzent a Hangolóban: nevezetesen azt, hogy a járvány lecsengése után is hozzá fog tartozni a helyi értékek újbóli felmutatása a miklósvári kastély mindennapjaihoz; az Erdővidéken kialakított értékek pedig a továbbiakban is nagyon fontosak lesznek turisztikai szempontból, és ezek az identitásunkhoz, a hagyományainkhoz is hozzátartoznak. Miklósvár a továbbiakban is jó lehetőséget kínál a látogatóknak arra, hogy kikapcsolódjanak, és úgy szembesüljenek a múltunkkal, hogy az életre szóló élményt tudjon biztosítani a látogatóknak. Székelyföld egy nagyon sajátos kocsmája, stone pub-ja is megnyitja majd kapuit az érdeklődők előtt, mint kiderült, a helyiség kialakítása Kálnoky Tibor keze munkáját is dicséri.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Fotók: Kálnoky Castle/Facebook
Szerkesztő: kristalybea, 2020 április 23, 17:37