Felolvasott filmszínház – műfaj- és eszközváltásra is teret adott a Galactoria fesztivál
Jó visszajelzések érkeztek, vannak dolgok, amelyeket akár hosszabb távon is lehetne alkalmazni az esemény szervezésekor – mondja Köllő Csongor színművész a végzős színisek fesztiváljáról, a Galactoriáról.
Láthatóságot biztosítani a kolozsvári színművészeti egyetem végzős színész és teatrológus hallgatói számára – ez a célja a Galactoria fesztiválnak. Mivel idén, a járványhelyzetre való tekintettel nem szervezhették meg a hagyományos keretek között, olyan fesztivált készítettek elő, amelyen mindenki az otthonából követhette az eseményeket.
A Galactoria Home Edition ideje alatt, csütörtöktől vasárnapig előadásokkal és beszélgetéseket kedveskedtek a Végzős Színisek ’20 Facebook-oldalon.
A visszajelzések valós időben, a közvetítések ideje alatt is követhetők voltak a különböző emotikonokból, emojikból, lájkokból, hozzászólásokból. Ezek alapján úgy érzem, sikeres kezdeményezés volt, az emberek érdeklődtek, olyan vetítés is volt, amelyet a diákok az eredeti programon túl újra is közzétettek. Gratulálok a diákoknak az ötletért és a megvalósításért, jó alternatívája volt annak, ahogyan ezt a fesztivált eddig ismertük, és talán megfontolandó, hogy bizonyos dolgok akár a jövőben is megmaradjanak ebből.
Hatházi András és Rácz Endre osztályának diákjai két olyan előadással is készültek, amelyet Köllő Csongor rendezett: az egyik a Jordi Garcelan műve nyomán készült A Grönholm-módszer, a másik pedig a Bíró Réka, Deák Katalin és a Csíki Játékszín csapata által készített Ásókapa volt. Hol a határ a felolvasószínház és a film között? Egyebek mellett erre a kérdésre is választ kerestünk Köllő Csongorral.
Felolvasott filmszínház – talán ez lenne ezeknek az produkcióknak a műfaja. Jóval több, mint egy felolvasás, mélyebb dimenziói is vannak, és sokkal komplexebb is.
Mi újság a függetlenek világában, a Shoshin Színházi Egyesület háza táján?
Azon gondolkodunk, hogy mi lesz ezután. Egyelőre sajnos nem nagyon beszélnek Romániában arról, hogy mi fog történni a kultúrával, úgyhogy egyelőre várjuk, hogy mikor lehet bármit is létrehozni. Kíváncsiak vagyunk arra is, hogy mi lesz a támogatásokkal, hiszen három forrást is visszavontak, ami most picit elbizonytalanítja a helyzetet. Egyelőre tehát függőben vannak a dolgok, és aggódva nézzük a fejleményeket.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
A Grönholm-módszer megtekinthető a Vimeo platformon is, alább:
Szerkesztő: kristalybea, 2020 május 13, 15:33