Több párt is ellenzi a készenléti állapot meghosszabbítását
A készenléti állapot június 15. utáni meghosszabbítását javasolja Klaus Iohannis államfő. Az elnök ugyanakkor újabb lazító intézkedéseket jelentett be kedden.
A szociáldemokraták, Victor Ponta pártja valamint a Liberálisok és Demokraták Szövetsége ellenzi a készenléti állapot meghosszabbítását, a Mentsétek meg Romániát Szövetség még nem döntött álláspontjáról.
Kevesebb korlátozással, de szükség van a készenléti állapot meghosszabbítására – jelentette ki tegnap Klaus Iohannis államelnök. A készenléti állapot meghosszabbításának szükségességét az elnök azzal indokolta, hogy az új koronavírusos megbetegedések száma nem csökkent jelentősen, és továbbra is 150 körül van az intenzív osztályon ápolt betegek száma. Az államfő azt mondta, az elkövetkező időszakban lazítanak a korlátozásokon, ám továbbra is érvényben maradnak bizonyos megelőző intézkedések: a fizikai távolságtartás betartása, a védőmaszk viselése, a tömegek kerülése. Az elnök ugyanakkor felszólította a törvényhozókat, hogy legyenek felelősek, és szavazzák meg ezt az intézkedést, mivel, mint mondta, „a vírus nem tűnik el egy parlamenti voks nyomán”.
Klaus Iohannis kedden közölte, tekintettel arra, hogy az elmúlt időszakban nem nőtt jelentősen az új megbetegedések száma, de jelentős csökkenésről sem lehet beszélni, újabb lazító intézkedéseket lehet bevezetni a hónap közepétől. Június 15. után kinyithatnak a bevásárlóközpontok, kivéve az ezekben működő éttermeket és játszóhelyiségeket, a beltéri magánrendezvényeken legtöbb 20 személy, a kültéri magánrendezvényeken pedig legfeljebb 50 személy vehet majd részt. Emellett engedélyezik a magánóvodák és -bölcsődék megnyitását, valamint az iskola utáni foglalkozások újraindítását. Ismét kinyithatnak a fitnesztermek a fizikai távolságtartás szabályainak betartásával, és a kültéri medencéket is használni lehet majd – mondta az elnök. Továbbá a hónap közepétől nem kell 14 napra karanténba vagy otthoni elkülönítésbe vonulniuk azoknak, akik olyan országból érkeznek Romániába, ahol az egymillió lakosra jutó új megbetegedések napi átlaga ötnél kisebb volt az utóbbi két hétben. Sajnos olyan országok, mint Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Belgium, Svédország vagy Hollandia, ahol sok román állampolgár él, egyelőre nem felelnek meg ennek az objektív feltételnek – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy továbbra is figyelemmel követik az EU-n belüli jelentéseket, és amint jó irányba változnak a dolgok, Románia is azonnal lépni fog. Klaus Iohannis államfő a koronavírus-járvány indokolta intézkedésekről egyeztetett kedden Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel, Nicolae Ciucă védelmi miniszterrel, Virgil Popescu gazdasági miniszterrel, valamint az országos katasztrófavédelem vezetőjével, Raed Arafattal.
A készenléti állapot meghosszabbítását a parlamentnek jóvá kell hagynia.
A Liberálisok és Demokraták Szövetségének elnöke, Călin Popescu Tăriceanu és a Pro Románia elnöke, Victor Ponta korábban közölte, hogy pártjuk indokolatlannak tartja a készenléti állapot meghosszabbítását, ezért nem fogják megszavazni azt. A Szociáldemokrata Párt szóvivője, Lucian Romașcanu az államfő keddi bejelentése után közölte, a szociáldemokrata törvényhozók nem fogják megszavazni a készenléti állapot meghosszabbítását. Az alakulat Facebook-bejegyzése szerint a Szociáldemokrata Párt bizonyítékokat vár a kormánytól és Klaus Iohannis államfőtől arra vonatkozóan, hogy a veszélyhelyzet „nem csak egy paraván a pártügyletek leplezésére”. A Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke, Dan Barna úgy vélte, hogy a parlament döntése a készenléti állapot meghosszabbításáról nagyban függ attól, hogy milyen adatokat közöl a kormány e tekintetben. Dan Barna szerint az egész országot érintő készenléti állapotot csak úgy lehet meghosszabbítani, ha a Ludovic Orban vezette kabinet nagyon konkrét adatokkal áll elő, amelyek alátámasztják ezt az álláspontot.
Rador, Agerpres
Szerkesztő: kristalybea, 2020 június 10, 10:44