Úton a normalitás felé – Csala Dénes projektje az iskolai visszaélések ellen
A diákok és a pedagógusok a titkosított diaksztori@protonmail.com e-mail-címre küldhetik el anonim történeteiteket.
„A gyerekekkel való visszaélés – akár verbális, durva bánásmód, olykori katedra előtti vagy mögüli, kurvaanyázás – semmilyen körülmények közötti nem megengedett, egyik oldalról sem. De a két oldal között van egy nagy különbség. A gyerekeket ért bántalmazásokat és sértéseket a tipikus erdélyi iskolában és családban általában elfojtani szoktuk. Sőt, kemény fiúk, lányok vagyunk, tűrjük. A gyerekek el sem merik mondani otthon, de talán napokat sírnak magukban azért, mert egy felhevült tanár bunkónak vagy esetenként valami sokkal rosszabbak nevezi őt, talán a teljes osztálya, barátai szeme láttára. Ez hosszú távon nem fenntartható és talán tudunk mi erdélyi magyarok egy ennél élhetőbb, biztonságosabb társadalmat is létrehozni.” – egyebek mellett ez is elhangzik a Csala Dénes által készített videóban, amelyet az angliai Lancaster University oktatója, a BBTE társult oktatója hétfőn tett közzé.
A cél az, hogy minél több tanulóhoz, diákhoz, tanárnőhöz és tanárhoz eljusson a felhívás, az iskolai visszaélések feltérképezése érdekében.
Alig pár nap elteltével Csala Dénes ismét videóval jelentkezett, amelyben kifejti, hogy tíznél is több választ kapott a felkérésre, esetenként nagyon megrázó történetek érkeztek. Gyakran húszas éveik végét taposó emberek írtak neki, akik a mai napig nem felejtették el, hogy mi történt velük az iskolában. Ez is mutatja: ezek a sebek évekig nem gyógyulnak be. A kezdeményezés ötletgazdája, mivel úgy tapasztalta, az e-mail cím visszatartó lehet, alternatívaként egy egysoros kérdőívet is létrehozott. Ez is teljesen névtelen és védett, és a diaksztori.csaladen.es oldalon érhető el.
Reggeli műsorunkban a kezdeményező mellett Bukur Tamással, a kolozsvári Érted szervezet munkatársával is beszélgettünk, aki kifejtette: a valamikor elérhető normalitás felé ez lehet az első lépés, ha foglalkozunk a kialakult helyzettel, első körben megismerjük annak megjelenési formáit.
A projekt az Érted, az Éter, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége és a Székelydata együttműködésében valósul meg.
A Csala Dénessel és Bukur Tamással folytatott beszélgetés a lejátszóra kattintva hallgatható vissza.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 július 3, 19:07