Megszavazta a szenátus a karanténtörvényt
A képviselőház után egy héttel a szenátus is megszavazta tegnap este a járványhelyzetben, vagy biológiai veszély esetén elrendelhető karanténtörvényt.
A döntést nagy szavazattöbbséggel hozták meg: elfogadását 115 szenátor támogatta, nyolcan ellene szavaztak, három törvényhozó pedig tartózkodott.
Amennyiben a törvényt az államfő is kihirdeti, akkor a hatóságoknak lesz jogalapjuk a Covid–19-betegek és a fertőzésgyanús személyek kórházba utalására, otthoni elkülönítésére, illetve hatósági karanténba elhelyezésére.
A parlament számos ponton módosította a kormány múlt hétfőn beterjesztett tervezetét.
A több napos bizottsági vita nyomán a tervezetbe bekerült, hogy a járvány miatt leterhelt fertőző kórházak személyzethiányát a szaktárca által előzetesen nyilvántartásba vett önkéntesek mozgósításával kell megoldani: más orvosokat csak akkor helyezhet át – legfeljebb 30 napra és veszélyességi pótlékot biztosítva számukra – ezekbe a kórházakba a közegészségügyi hatóság, ha a válságot az önkéntesek bevonásával sem sikerül megoldani.
A jogszabály kimondja, hogy a tünetmentes fertőzöttet legfeljebb 48 óráig lehet akarata ellenére megfigyelés alatt tartani a kórházban, de törölték a tervezetből azt az előírást, amely a fertőzésgyanúsak által használt javak vesztegzár alá vonását tette volna lehetővé.
Előírja továbbá, hogy ha mindkét szülő megfertőződött, az állam nem emelheti ki a gyerekeiket a családból a beleegyezésük nélkül; a szülők eldönthetik, hogy melyik rokonra vagy barátra bízzák gyerekeiket, amíg ők felgyógyulnak.
A jogszabály ugyanakkor meghatározza a karantén és az elkülönítés fogalmát, illetve lehetőséget ad a karanténba vagy elkülönítésbe helyezett személynek, hogy bíróságon megóvja a szabad mozgását korlátozó intézkedéseket.
Agerpres, MTI, Digi24
Szerkesztő: kristalybea, 2020 július 17, 09:05