Magyar Szülők Szövetsége: A keretóraszám csökkentés ne menjen az anyanyelv oktatásának rovására
A nemzeti kisebbségek számára az anyanyelv oktatása ugyanannyi óraszámban történjen, mint a román nyelv és irodalom oktatása – kéri a a Magyar Szülők Szövetsége.
Ez a kitétel a szeptemberben életbe lépő, a heti keretóraszámot szabályozó törvény kiegészítése kellene, hogy legyen. A keretóraszámot lecsökkentő szabályozás idén ősztől lép életbe, jelenleg egyeztetések zajlanak a gyakorlatba ültetésről.
A diákok eddig akár heti 40 órát is ültek a diákok az iskolapadban, ami 8 órás munkaidőnek felel meg.
Az úgynevezett törzsanyag tanítását törvény szabályozza. Azokkal a tantárgyakkal lehet tehát a csökkentéskor zsonglőrködni, amelyek a törzsanyagon kívül esnek.
“Mindig harc és félelem övezi azt, hogy a kisebbségi oktatásban biztosítva legyenek a lehetőségek az óraszám megtartására. Mostanig törvényes keret ezt nem szabályozta, csak a jogot, a lehetőséget biztosítja arra, hogy anyanyelvünkön tanuljunk. A mostani törvény annyira kategorikus, hogy egy olyan keretóraszámot összeállítani, ami meghaladja, már szinte törvénybe ütköző” – indokolja javaslatukat Csíky Csengele, a Magyar Szülők Szövetségének elnöke.
A szenátus oktatási szakbizottságával ülésezett kedden a Szülői Szövetségek Föderációja, és a Föderáció által a szakbizottság elé terjesztett javaslatcsomag részét képezi a Magyar Szülők Szövetségének kérése, hogy törvény által biztosítsanak ugyanannyi óraszámot az anyanyelv oktatásának, mint a román nyelv- és irodalomnak.
“Bár ez most még nem jelent problémát, kisebbségiként tudnunk kell azt, hogy ami nincs kőbe vésve, az alatt mindig rezeg a léc” – tette hozzá Csíky Csengele.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2020 augusztus 5, 12:12