Tanévkezdési kisokosok: szabályozták a szüneteket, a műhelyeket, az óvodába kísérést is
A szülők nem léphetnek be az óvodaépületbe, a gyerekeket reggel a kapuban fogadja egy alkalmazott, és délben ugyanonnan vihetik el a szülők – írja abban az iskolakezdési kisokosban, amelyet tegnap töltöttek fel az educatiacontinua.edu.ro honlapra.
A rendelkezés szerint „rendkívüli helyzeteket” leszámítva idegen személy nem léphet be az óvodába. Az útmutató leszögezi: a kockázati csoportokhoz tartozó gyerekek (krónikus betegek, cukorbetegek, immunhiányos gyerekek) kizárólag a kezelőorvosuk engedélyével és a szülők írásos beleegyezésével látogathatják az óvodát.
A kisokos ajánlatként fogalmazza meg, hogy több be- és kijáratot használjanak, hogy a különböző csoportok eltérő időpontban kezdjék a foglalkozást, és hogy a gyerekek csak egy jól kijelölt útvonalon közlekedjenek az épületben. Ugyanakkor az intézményeknek „tartalékosokról” kell gondoskodniuk (nyugdíjas személyzet, diákok, stb.), akik behívhatók, ha esetleg egy óvónő megfertőződik.
A lázas gyerekeket nem fogadják az óvodákban.
A kisokos szerint a szakközépiskolákban és szakiskolákban a műhely- és laborgyakorlatokon nem az egész osztály, hanem csak ennek egy része, egy csoport vehet részt. A csoportok létszámát úgy kell meghatározni, hogy a gyerekek be tudják tartani az egy méteres távolságot egymástól.
Ha a biztonságos távolságot azt követően sem lehet betartani, hogy az osztályokat csoportokra osztották, akkor „be kell azonosítani azokat a megoldásokat”, amelyek révén online is meg lehet tartani a foglalkozások egy részét. Egyensúlyt kell keresni az online oktatás, és a tanulók személyes jelenléte mellett megtartott órák között – írja a dokumentum.
Minden iskolában meg kell oldani, hogy a különböző osztályok tanulói ne találkozzanak a szünetekben – írja az iskolakezdési kisokosban.
Az útmutató szerint egy ötperces szünet alatt a tanár átmegy egyik osztályból a másikba. Az 55 perces óra magában foglal egy 10-15 perces pihenőt, amely szintenként (mosdónként) más-más időpontban lesz a különböző osztályoknak úgy, hogy az alatt a gyerekek elmehessenek a mosdóba anélkül, hogy a többi osztály tanulóival találkoznának.
Azoknak a gyerekeknek, akik nem mennek a mosdóba, a tanár tart különböző szabadidős foglalkozásokat az osztályban, vagy a szabadban.
A kisokos ajánlásként fogalmazza meg, hogy úgynevezett moduláris órarendet állítsanak össze, azaz az osztályoknak egymás után több órájuk legyen ugyanazzal a tanárral. Ez – állítja a dokumentum – előnyös lenne függetlenül attól, hogy zöld, sárga vagy piros forgatókönyv szerint zajlik az oktatás.
A nagyvárosi iskolák népes osztályait lehetőség szerint két egyenlő csoportra kell osztani úgy, hogy ezek lehetőleg egymástól függetlenül látogassák az órákat – írja még az útmutató.
Agerpres
Szerkesztő: kristalybea, 2020 szeptember 2, 10:05