Helyhatósági választások: miért szerepelt gyengébben a szórványban az RMDSZ?
Kelemen Hunor szövetségi elnök jónak ítélte az önkormányzati választás eredményét, több polgármesteri mandátumot szerzett az RMDSZ mint négy éve, de sok helyen vesztett is. Például szórványban.
Temesváron nem lesz önkormányzati képviselője az RMDSZ-nek, pedig négy éve két jelöltje is mandátumhoz jutott. Máramarosban harminc év után, most először nincs RMDSZ-es a megyei önkormányzatban, Brassóban vonal alatt maradtak a városi tanácsosok, éppen hogy bejutottak a megyébe.
Frissítés: „Brassó megyében a megyei tanácsosi listákra érkezett 202.664 érvényes szavazatból 10.045-t kapott az RMDSZ tanácsosi listája, ez az össz-szavazatok 4,95%-a, tehát nem értük el az 5%-os küszöböt. 88 szavazat hiányzott ahhoz, hogy a magyar közösségnek képviselete legyen a megyei tanácsban” – írta kedd este Facebook-oldalán a Brassó Megyei RMDSZ.
„Apácán elveszítette a polgármesteri tisztséget, Ürmösön a liberális párti magyar jelölt nyert, és Krizbán csupán néhány szavazaton múlt, hogy vesztett a szövetség jelöltje. Egyetlen településen, Alsórákoson sikerült polgármesteri tisztséget szerezni”
– mondta Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője, aki szerint az RMDSZ-nek nem sikerült jól kommunikálnia Brassó megyében.
Nem általánosítható a szórvány szavazóhelyzet, Beszterce-Naszód megyében például jól szerepelt az RMDSZ – igaz mind a megyei mind a besztercei városi listán koalícióban indultak a Szociáldemokrata Párttal, az ALDE-val és a Pro Romániával.
Décsei Attila, a megyei szervezet elnöke ismertette: összesen 33 tanácsosi tisztséget nyert el RMDSZ a megyében különböző önkormányzatokban, és sikerült megtartaniuk a polgármesteri tisztséget Árpástón. A koalíciók eredményeképpen a besztercei városi tanácsban is megőrizték az egy tanácsost, és 12 év után először bejutottak a megyei tanácsba is.
Beszterce azonban inkább különutas szórvány – ha lehet ilyet mondani, hiszen az összkép azt mutatja: vesztett szórványban az RMDSZ. Miért?
Székely István politológus szerint sokféle helyzet okozta.
„Elsősorban az a modernizációs hullámokra építő tendencia, amely a nagyvárosokra jellemző: olyan társadalmi csoportok vették át a vezető szerepet, amelyek jövő-orientáltak és a 21. század feltételeinek megfelelően fogalmazzák újra az adott település választási programját. Ez pedig felülírja a politikai törésvonalakat.”
Az RMDSZ készülhet is a következő nagy kihívásra, a decemberi parlamenti választásokra. Magasan van a léc, hiszen, ha a mostani önkormányzati választásokon az RMDSZ-re leadott szavazatokat vesszük alapul, az kevés a parlamenti küszöb öt százalékának az átlépéséhez.
Hallgassa meg a teljes összeállítást az alábbi lejátszóra kattintva:
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2020 szeptember 29, 15:06 / actualizat: 2020 szeptember 29, 21:56