Parlamenti választások: kinek jó a halasztás?
Melyik pártoknak kedvezne, ha tavaszra halasztanák a járványhelyzet súlyosbodása miatt a parlamenti választásokat, és egyáltalán miért merült ez fel? A törvénytervezetet benyújtó Adrian Dohotaru képviselőt, illetve Barna Gergő politológust kérdeztük.
Adrian Dohotaru független képviselő úgy érvelt, a koronavírusos esetek számának növekedése miatt nyújtotta be azt a törvénytervezetet, amely jövő március 14-re halasztaná a parlamenti választásokat. Arra, hogy egyes sajtóbeszámolók szerint a tervezet a szociáldemokrata pártnak kedvez, úgy reagált: javaslata elsősorban az állampolgároknak kedvez, a lakosság egészségére gondolva kezdeményezte a jogszabályt. „Más országok is elhalasztották a választásokat, hogy a kórházak tudják fogadni a betegeket. Nagy a veszélye annak, hogy nálunk a téli ünnepek közeledtével még jobban megnő az új esetek száma, és a kórházak túlterheltek lesznek” – mondta. Hozzátette, valóban nincs garancia arra, hogy márciusban csökkenni fog az esetek száma, de az előrejelzések azt mutatják, hogy nem lesz ennyi megbetegedés. „És természetesen több idő lesz arra, hogy jobban megismerjük a választási programokat, igy nem kell sebtében bemutatni azokat, rögtön a helyhatósági választások után” – mondta még a képviselő.
Barna Gergő politológus rádiónknak elmondta, jogilag nehezen lenne kivitelezhető a honatyák mandátumának meghosszabbítása, ha a voksolás időpontját több hónappal kitolnák. Ami a járványt illeti: több előrejelzés valószínűsíti, hogy november végén-december elején tetőzik a koronavírus-fertőzések újabb hulláma, és ez az amúgyis rendszeresen alacsony parlamenti választási részvételt még tovább csökkentheti.
Azzal kapcsolatban, hogy mely pártoknak kedvezne a decemberi és melyeknek a márciusi dátum, Barna Gergő kifejtette: a szeptember 27-i önkormányzati választásokon azt láthattuk, hogy az idősek inkább otthon maradtak, a fiatalok pedig inkább elmentek szavazni, és ez decemberben is valószínűleg így maradna. Ez leginkább az USR-PLUS szövetségnek kedvezne, de valamelyest a PNL-nek is, míg az idősebb szavazótáborral rendelkező PSD-nek a halasztás hozhatna nagyobb sikert.
Az RMDSZ valahol a kettő között van a politológus szerint: egyfelől szintén érződne az idősek távolmaradásának hatása, másfelől viszont felhajtó erővel bírhat az, hogy többnyire sikeresen vették az önkormányzati választásokat.
Riporter: Oborocea Mónika
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 5, 16:27