Pedagógusnapra – rugalmasnak kell lenni, de nem ördögtől való a hibrid oktatás
Pozitív tapasztalatokról számolt be a hibrid oktatást illetően Tárkányi Erika Tímea, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum magyartanára.
Mint mondta, az iskolák vezetőségeinek közbenjárása és a pedagógusházak által szervezett képzések mellett a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) online képzéssorozata is hozzásegített ahhoz, hogy a jelenlegi helyzetben is viszonylag zökkenőmentesen lehessen haladni a tananyaggal.
Tárkányi Erikával a pedagógusok világnapja alkalmából beszélgettünk, és egyúttal kíváncsiak voltunk arra is, hogy véleménye szerint kiket fed ez a megnevezés: pedagógus.
Ez egy elég nagy ernyő, amely alá beférnek azok is, akik egyesületekben dolgoznak gyerekekkel és szerveznek nekik programokat, mint ahogyan azok is, akik pedagógusi pályára léptek, és szervezett oktatási formákban dolgoznak, óvónőktől tanárokig, persze a tanítókkal együtt.
Tárkány Erika a hibrid oktatással kapcsolatos tapasztalatairól is mesélt, vagyis arról, hogy a gyakorlatban mi történik az osztályteremben. Mert az ember kívülállóként azt gondolná, hogy a tanár leül a katedra mögé, ahonnan nem is igazán mozdulhat el, nehogy „kicsússzon a képből”, és szem elől tévesszék az otthonról bekapcsolódó diákok… De hamar rájött arra, hogy elég az, ha a hangját hallják – elvégre amúgy is maszk borítja az arcát, és az osztályteremben állva sokkal jobban áthatol a hang. Másrészt pedig elő lehet készíteni a tananyagot úgy, hogy az prezentálható legyen. Olyan is volt már, hogy a tanteremben ülő osztálytársak bekapcsolódtak az onlájn osztályterembe, mert olyasmit mutatott ott, amit csak laptopon tudott megosztani. Ekkor aztán nagy volt az öröm, hogy a diákok viszontláthatták egymást.
Ez nem ördögtől való dolog, itt most a tanárnak alkalmazkodó képesnek, rugalmasnak kell lennie. Erre kell gondolni, valamint arra, hogy egy élethosszig tartó tanulási folyamatban autodidakta módon is kell készülni. Hiszen nem elég az a tudáscsomag, amit az ember a számítógépes programok ismeretében tud, hanem érdemes ezeket a tudásokat naprakésszé tenni.
A Telesuli projektről is beszélgettünk, amelynek a korábbiakhoz hasonlóan ezentúl is lesznek kolozsvári és környékbeli előadói. Tárkányi Erika azt a csapatot koordinálja Kolozsváron, amelynek tagjai a nyolcadikosoknak tartanak magyar nyelv és irodalom órákat. Második félévtől aztán a tizenkettedikeseket is érintik majd ezek a Telesuli-órák, amelyek összességében véve – a visszajelzésekből ítélve – valós segítséget jelentenek a gyerekeknek.
A teljes beszélgetés az alábbi lejátszóra kattintva hallgatható vissza.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 5, 16:41