Séta a sokszínű őszben – a gombák országában Jancsó Katalinnal
Egyik legkedvesebb elfoglaltsága révén ismerjük meg a Kézdivásárhelyen és Kolozsváron élő Jancsó Katalint.
Csodás helynek tartja az erdőt, legszívesebben mindig ott ülne. Vele sétálgatunk a Kolozsvár környéki és székelyföldi erdőkben, ebben a sokszínű őszben. Utunk során gondosan a lábunk elé nézünk, hogy meglássuk és megismerjük a szegfűgombákat, az ánizsgombákat, az érdestinórukat, a gévagombákat, a rizikéket, a pereszkéket, az őzlábgombákat és társaikat.
Nem kizárt, hogy medvékkel is találkozunk, de megpróbálunk nem félni tőlük. Idegenvezetőnk ugyanis már évtizedek óta járja az erdőket, és tudja: zajkeltő eszközökkel általában távol lehet tartani a nagyvadakat.
A gombák országának lakóinál is érvényes egy nagy igazság: ha az ember megfelelően használja őket, akkor jótékonyan hatnak a szervezetre; ellenkező esetben azonban negatív következményekkel járhat a fogyasztásuk. És korántsem a gomba a hibás, inkább a tájékozatlanság és a megannyi téves ismeret számlájára írható, ha baj történik – mondja Jancsó Katalin. Legyünk tehát óvatosak, fogadjuk meg a tanácsokat, és akkor az ízlelőbimbóinkat is kényeztethetjük.
Jancsó Katalint nevezték már újságírónak, helytörténésznek, gombaszakellenőrnek, természetjárónak, és adott pillanatban azt is javasolták neki, hogy nyisson diákmenzát, a Facebookra feltöltött képei láttán. Szeret kicsit mindenből erőt meríteni.
Vannak nagyon megbízható oldalak az interneten, szakoldalak, blogok és Facebook-csoportok is. Ezekben a csoportokban nagyon sok diplomás gombaszakértőt találunk, egy gomba meghatározásához viszont szükség lenne a tapintásra és a szaglásra is. Mivel ezt nem lehet a fényképpel visszaadni, a lehető legtöbbet kell tennünk: első körben alulról, felülről, mindenféle irányból le kell fotózni a gombát. Írjuk le, hogy milyen erdőből származik, ha tudjuk, akkor azt is, hogy milyen fa tövében találtunk rá. Ezáltal segíthetünk a szakértőknek, akik aztán meghatározhatják a gombát. Szabály, hogy nem kérdezed meg, ehető-e vagy sem, mert az azt jelentené, hogy meg is akarnád enni. Úgy állsz hozzá, hogy nem akarod megenni. Ha meg is határozta a szakértő, és kiderült, hogy ehető, még akkor sem lehetünk egészen biztosak: egy kép alapján ő is tévedhet. Szakkönyvek tanulmányozása, újabb tapasztalatok is nagyon sokat segíthetnek.
Összeállításunkból egyebek mellett az is kiderül, hogy Jancsó Katalin soha nem jön ki üres kosárral az erdőből – ezért is jó, hogy annyi féle gombát ismer, meg aztán ott vannak a gyógynövények is. Elidőzünk a közkedvelt őzlábgomba mellett, majd betérünk a konyhába, ahol húslevest, pálinkát és cukorkát is készítünk.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: zsoltferencz, 2020 október 24, 16:01