Megtaláltuk a Csodakuckó-fénykép forrását!
Újabb részletek derültek ki a Kolozsvári Rádió egykori gyermekműsoráról, a Csodakuckóról.
Mint ismert, az elmúlt időszakban egy fénykép alapján próbáltunk meg utánajárni annak, hogy miről szólt a műsor, beleértve azt is, hogy a szerkesztő, Vass Nagy Ágnes hogyan vonta be annak készítésébe a gyermekeket. Sok mindent sikerült megtudnunk, miután a képen látható egykori gyerekeket – akik mára már ötvenes, hatvanas éveiket taposó felnőttek, szülők, nagyszülők – és Bainné Kabán Ilona adástechnikust megszólaltattuk, például az is, hogy a Csodakuckóban rádiójátékok hangzottak el.
>>Csodakuckós gyerekek – „Mindig vártam, hogy jöjjenek, nagyon édesek voltak…”
Mivel 50 év távlatából az emberek igencsak homályosan emlékeznek konkrét dolgokra, egyik következtetésünk az volt, hogy 1968 és 1972 között gyakorlatilag bármikor készülhetett a fénykép – ilyenként pedig a műsor is bármikor szólhatott a Kolozsvári Rádióban, adott napokon, egy bizonyos ideig…
Miután Mikulásváró műsorunkban közreadtuk a kincskereső munka eredményét, Józsa Márta újságírónak fontos információ jutott eszébe. Nevezetesen az, hogy a felvételt valószínűleg Csomafáy Ferenc készítette, és a kép bizonyosan megjelent az Igazság napilapban is.
Soó Zöld Balázzsal (újból) egyeztetve, felvettük a kapcsolatot Újvári Mária könyvtáros-bibliográfussal, a Minerva Archívum munkatársával, aki örömmel vállalta, hogy átnézi az egykori Igazság gyűjteményeit, már 1968-tól kezdődően, minden bizonnyal rátalál majd az említett fényképre. Lendületes, kitartó munkájának köszönhetjük, hogy kincskeresésünk ezúttal újabb fejezetéhez érkezett: a Csodakuckó lakóiról készült felvétel az egykori kolozsvári napilap 1970. június 24-i számában jelent meg. Mellette pedig egy újabb adalék: beszélgetés Vass Nagy Ágnessel, a műsor ötletgazdájával; az összefüggések alapján az interjú időben a Csodakuckó indulásához nagyon közel készült, valószínűleg éppen az első műsor után.
A szerző „(K-dy)”-ként írja alá cikkét. Tibori Szabó Zoltán publicistától, a Minerva Művelődési Egyesület elnökétől megtudtuk: Kóródy Elek operakritikus használta ezt a szignót. És még valami: a fénykép mellett ugyan nem szerepel a fotós neve, de az ő kilétére csakhamar rájöhetünk. Tibori Szabó Zoltántól tudjuk azt is, hogy akkoriban, 1965 és 1974 között Csomafáy Ferenc volt a lap fotóriportere. Nem kérdés tehát, hogy ő készítette a felvételt.
Hogy mi minden kerül még elő a következő időszakban, azt rábízzuk a véletlennek mondott találkozásokra. Talán a Csodakuckó is egy ilyen helyzetben, a csillagok szerencsés együttállása közepette született.
Az alábbiakban Kóródy Elek írását közöljük.
Csodakuckótól az aranykönyvig
Milyen ötlet alapján indítottátok be ezt az adást? – kérdeztük Vass Nagy Ágnes író-szerkesztőt a vasárnapi Csodakuckó elhangzása után. – Eddig nem volt ilyen műsorunk, mert a magyar adások keretében felosztották a korosztályokat. A marosvásárhelyi stúdió sugározta a pionírok és kisiskolások műsorát, Kolozsvárnak, egyetemi központ lévén, a középiskolások és az egyetemiek jutottak. Marosvásárhely most átment más hullámhosszra és adása egy szűkebb körű területre korlátozódik. Ez adta az ötletet… és felépítettük a Csodakuckót. Lakói: Ági, Eszter, Márta, Balázs, Sándor, Tóni és Zoli.
Lesznek-e állandó rovatai ennek a húszperces műsornak?
Igyekszem a gyermekek számára érdekessé, változatossá tenni az adást, ezért próbálkozom, ha nem is műsoronkénti állandó jelleggel, rovatokat indítani. Az Őrjárat a pionírok életéből mutat be képeket. Ezeket az interjúkat a gyermekek készítik majd el. ÁBC rovatunk tollforgató kisiskolásaink írásaiból mutat be. A Három kérdés három feleletben érdekességekre kívánunk válaszolni. Mit játszunk ma? Ebben a rovatban olyan játékokat választunk ki, amelyek rádión keresztül betaníthatók; ugyanakkor memória és megfigyelés fejlesztők is. A most elhangzott Fülhegyzőnél különböző, egymás után zajlott zörejeket, zajokat kellett felismerni, majd a hangzás sorrendjében leírni. Aranykönyvben lapozgatunk: a klasszikus írók – Mikszáth, Creangă, Móricz, József Attila – gyermekkori élményeivel ismerkednek meg a hallgatók. Egyelőre ennyi. De szeretnénk vidám matematikával, anekdotázással, diákhumorral még színesebbé tenni a műsort…
(K-dy)
Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 december 18, 18:07